Jedynie 10 proc. twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy siła nabywcza pieniądza wzrosła, z kolei 9 proc. jest zdania, że nie zmieniła się.
Według CBOS w odniesieniu do niemal wszystkich omawianych towarów panuje przekonanie, że ich ceny są wyższe niż przed rokiem.
Aż 95 proc. badanych odczuwa podwyżkę cen paliw, a także artykułów spożywczych, takich jak cukier i wyroby cukiernicze. Z kolei ponad 90 proc. ankietowanych uważa, że za tę samą kwotę co rok temu można kupić mniej produktów zbożowych, a także mięsa i wędlin. W przypadku nabiału podobnego zdania jest 89 proc. badanych, a wzrost cen warzyw i owoców odczuwa 86 proc.
Mniej respondentów twierdzi, że w porównaniu z sytuacją sprzed roku zdrożały gazety i czasopisma – 42 proc., oraz sprzęt elektroniczny – 30 proc. W obu przypadkach opinie te są równie częste jak pogląd, że ceny tych towarów się nie zmieniły – czytamy w komunikacie.
CBOS zaznacza jednak, że percepcja inflacji w zasadzie nie pozostaje w związku z czerwcowymi – sceptycznymi – ocenami sytuacji gospodarczej kraju.