Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.02.2025 07:20 Publikacja: 14.03.2023 05:00
Foto: Adobe Stock
Po południu złoto drożało prawie o 2 proc., przebijając tym samym poziom 1900 USD za uncję. Jeszcze lepiej prezentowało się srebro, które w porywach drożało o około 6 proc., przekraczając poziom 21,5 USD za uncję. Z jednej strony można to tłumaczyć zawirowaniem wokół dolara, który tym razem, mimo dużej niepewności rynkowej, wcale nie zyskiwał, co już samo w sobie jest dobrą informacją dla notowań metali szlachetnych. Wydaje się jednak, że zarówno złoto, jak i srebro w związku z dużymi zawirowaniami w amerykańskim systemie bankowych odzyskały chociaż na chwilę status bezpiecznych przystani.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dolar amerykański złapał zadyszkę. Widać ją było dobrze w ubiegłym tygodniu, który to przyniósł przecenę „zielonego” w różnych układach walutowych. Skorzystał na tym m.in. jego nowozelandzki odpowiednik.
Po dość słabym ubiegłym roku w wykonaniu francuskiego CAC 40 środek stycznia przyniósł wyraźne zwyżki. Główny indeks paryskiej giełdy mocnym ruchem uporał się z linią kilkumiesięcznego trendu spadkowego, aczkolwiek odreagowanie zatrzymało się na linii szczytów kształtowanych w II połowie poprzedniego roku.
Metale szlachetne od początku tego roku znów wracają do łask inwestorów. Złoto zyskało już ponad 3 proc. i wyszło powyżej poziomu 2700 USD za uncję. Jeszcze mocniej prezentuje się srebro. Jego notowania podskoczyły już o ponad 5 proc.
W ocenie analityków polski złoty przy sprzyjających warunkach będzie miał miejsce do umocnienia względem kluczowych walut świata. Główny wyzwaniem pozostaje globalnie silny amerykański dolar.
Polityka Fedu sprawiła, że pod presją znalazła się nie tylko wspólna unijna waluta, ale również funt brytyjski, złoty oraz wiele innych walut. Analitycy Goldman Sachs prognozują rok silnego dolara. Na rynku jest jednak wciąż bardzo dużo niepewności.
Europejskie rynki rozpoczęły drugą połowę grudnia w kiepskich nastrojach z kiepskimi informacjami z gospodarek w tle. Nad Sekwaną po krótkim odreagowaniu nastąpił powrót do spadków, które groziły przełamaniem tegorocznych dołków.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Grupa PGE) w toku prac nad raportem za 2024 rok zidentyfikowała konieczność dokonania odpisu aktualizującego wartość aktywa na podatek odroczony w wysokości ok. 2,4 mld złotych, co obniży wyniki netto grupy PGE za 2024 rok o ok. 2,4 mld zł.
Jastrzębska Spółka Węglowa będzie negocjowała ze strategicznymi kontrahentami ws. płatności. JSW podkreśla, że w poprzednich kryzysach wsparli oni płynność finansową tej spółki poprzez wydłużenie terminów płatności za zobowiązania i zastosowanie systemu upustów.
Na głównych, światowych rynkach węgla w styczniu notowano spadki cen węgla – wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Polski węgiel jest najtańszy od lipca 2022 r.
ResInvest Group ostatecznie przejmuje polskie aktywa węglowe Grupy CEZ i powołuje Jaromíra Pečonkę na stanowisko prezesa. Spółka nie zamierza likwidować polskich aktywów ciepłowniczych na południu kraju i szuka sposobu, aby obniżyć koszty.
To, że działania Donalda Trumpa będą źródłem napięć i rynkowej zmienności, było niemal pewne. Jednak chyba mało kto spodziewał się aż takiego natężenia tych zjawisk. Huśtawka nastrojów jest tak duża, że inwestorzy uznali złoto za najlepszą bezpieczną przystań.
Wysokie ceny błękitnego paliwa pozytywnie wpływają na kondycję Orlenu i MOL. Każdy z nich notuje sukcesy i chce się rozwijać, m.in. poprzez partnerstwa z innymi koncernami. Zdecydowanie w najgorszej sytuacji jest Serinus Energy.
W bardzo długim okresie amerykańskie akcje wygrywają ze złotem pod względem stóp zwrotu, ale droga do tej wygranej bywa wyboista. Najciekawsze jednak jest to, że dodanie porcji złota do portfela pozwoliłoby wyraźnie ograniczyć zmienność wyników. Najniższym ryzykiem cechowałby się portfel złożony po równo z akcji i szlachetnego metalu. Jakie inne kombinacje można uznać za optymalne?
Spoglądając na różne klasy aktywów i zwroty z inwestycji od początku roku, na pierwszy rzut oka zdecydowanie wybija się złoto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas