Mimo wielu czynników zagrożenia całkiem nieźle radziło sobie euro. Jak wskazują analitycy z XTB, wynika to z ostatnich jastrzębich wypowiedzi przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego. Jasno dają oni do zrozumienia, że niepokoi ich wycena euro i konieczne są dalsze wyraźne podwyżki stóp procentowych. – Rynki pieniężne szybko zareagowały na te informacje i obecnie dają 65 proc. szans na podwyżkę stóp o 75 punktów bazowych na posiedzeniu 8 września 2022 r. – zauważają przedstawiciele XTB. Ich zdaniem to szansa dla euro, szczególnie w zestawieniu z japońskim jenem, gdzie wsparciem może być również sytuacja techniczna na wykresie tej pary walutowej.
– Spoglądając na wykres EUR/JPY na interwale czterogodzinnym, widzimy, że para przełamała się powyżej 200-okresowej średniej kroczącej i obecnie testuje strefę oporu przy 138,00, która jest wyznaczona przez poprzednie reakcje cenowe. Gdybyśmy zobaczyli przełamanie powyżej, uwaga rynku przesunęłaby się w kierunku oporu 138,90, gdzie znajduje się górne ograniczenie struktury overbalance. Przebicie powyżej mogłoby, przynajmniej w teorii, wskazywać na odwrócenie trendu na wzrostowy – twierdzą eksperci XTB.
Czytaj więcej
Notowania złota i srebra pozostają pod presją. Szkodzi im m.in. mocny dolar i to, co dzieje się z rentownościami amerykańskich obligacji. Ich powrót w okolice szczytów na ten moment wydaje się być mało realny.
Warto także zwrócić uwagę na zachowanie głównej pary walutowej, czyli EUR/USD. Kurs co prawda nie tak dawno zjechał znów poniżej poziomu 1,00, ale na razie euro broni się przed dalszą, mocniejszą przeceną. Licząc jednak od początku roku, wspólna waluta straciła wobec dolara już ponad 12 proc.