Bardzo dobre półrocze leasingu

Branża leasingowa zanotowała w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r. wzrost o 14,9 proc.

Publikacja: 01.08.2023 21:00

Bardzo dobre półrocze leasingu

Foto: Adobestock

Związek Polskiego Leasingu podsumował we wtorek wyniki branży w pierwszej połowie roku. – 2023 r. jest okresem stabilnego, ale wyraźnego odbicia dla branży leasingowej. Wyniki po pierwszej połowie roku wskazują na wzrost inwestycji przedsiębiorców w środki trwałe, szczególnie w grupach aktywów, które po okresie spowolnienia wracają na najwyższe podium. Grupa pojazdów lekkich, czyli osobowych i dostawczych do 3,5 tony, zanotowała wzrost o 27 proc. w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku, a pojazdów ciężkich o 16 proc. – wyliczała Monika Constant, prezes zarządu Związku Polskiego Leasingu.

Koniec trudnego dla branży 2022 r. przyniósł co prawda wzrosty w branży leasingu, ale bazowały one głównie na wartości, czyli cenie leasingowanych aktywów. Przy dużej inflacji wzrost cen mógł mieć pewien wpływ na wyniki branży. – Obecnie odnotowujemy wzrosty, owszem – wartościowe, ale również wolumenowe, co pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Duże firmy wciąż inwestują i sięgają przy tym po leasing, czyli najbardziej opłacalną, najszybszą, najprostszą, a przy tym elastyczną formę pozyskania pieniędzy do firmy – mówiła Monika Constant. – Wyniki po pierwszym półroczu wskazują, że do tego strumienia inwestycji dołączyły też małe i najmniejsze firmy, w tym mikroprzedsiębiorstwa i jednoosobowe działalności gospodarcze – dodała.

W pierwszym półroczu 2023 r. firmy leasingowe udzieliły finansowania o wartości przeszło 47,8 mld zł. To o 14,9 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie. Siłą napędową polskiej branży leasingowej było finansowanie pojazdów lekkich, na które przypadło aż 46,9 proc. wartości łącznego finansowania. Samochody ciężarowe stanowiły 23,3 proc. tej kwoty, a maszyny i inne urządzenia 25,2 proc.

– Jest dobrze. Branża leasingowa zanotowała doskonałe wyniki, a realny wzrost o 14,9 proc. po sześciu miesiącach jest znacznie wyższy niż prognozowane przez naszych ekspertów jeszcze pół roku temu 8–9 proc. Siłą napędową w 2023 roku będą właśnie samochody osobowe oraz cała szeroko definiowana grupa pojazdów drogowych – ocenił Paweł Pach, przewodniczący Rady Związku Polskiego Leasingu.

Branża leasingowa spodziewa się, że na koniec roku wartość udzielonego przezeń finansowania przebije 100 mld zł i będzie to rekord w historii jej istnienia w naszym kraju.

Dobre dane płyną też z rynku wynajmu aut. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów rynek ten urósł na koniec pierwszego półrocza 2023 r. pod względem łącznej liczby aut o 10,5 proc., licząc rok do roku, co oznacza że już czwarty kwartał z rzędu utrzymuje się wysokie, dwucyfrowe tempo rozwoju.

Branża Rent a Car (wypożyczalnie samochodów) zanotowała zaś wzrost na poziomie 2,8 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2022 r.

Finanse
Klesyk wraca do PZU. NWZ spółki powołało go do rady nadzorczej
Finanse
Przemysław Tychmanowicz zastępcą redaktora naczelnego „Parkietu”
Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku
Finanse
Hossa nie ma większych przeszkód, ale będzie kapryśna