Wsparcie rządu jest niezbędne

WYWIAD | IWONA SROKA z prezes KDPW i KDPW_CCP, rozmawia Przemysław Tychmanowicz

Publikacja: 09.03.2017 07:46

Wsparcie rządu jest niezbędne

Foto: Archiwum

Czy pani zdaniem konferencja Izby Domów Maklerskich w Bukowinie jest potrzebna rynkowi? Zdecydowanie tak. Z kilku nawet powodów, wymienię w skrócie i według stopnia ważności: merytorycznych, relacji i sportowych.

Na rynku jest bardzo dużo różnego rodzaju konferencji. Czy impreza IDM nie jest „jedną z wielu", na której przekonuje się przekonanych?

Na rynku kapitałowym spotykają się interesy wielu grup: inwestorów, firm inwestycyjnych, banków, emitentów, instytucji infrastruktury, a nawet regulatora i nadzoru. Śmiało można powiedzieć, że każda z tych grup organizuje także swoje flagowe konferencje – i to bardzo dobrze. Taka różnorodność pozwala spojrzeć na problematykę rynku kapitałowego z wielu perspektyw. W Bukowinie wiodącą jest branża maklerska, przed którą wiele nowych, jak i już wcześniej rozpoznanych wyzwań – strata tego sektora na działalności podstawowej, konkurencja zdalnych członków, nieduży wartościowo rynek IPO, koszty transakcji i nadzorcze, nowe regulacje europejskie – jest o czym dyskutować.

Patrząc trochę w przeszłość... czy któraś z imprez IDM utkwiła pani szczególnie w pamięci?

Jestem obowiązkowo obecna na konferencjach IDM od kilkunastu lat – wcześniej jako dyrektor na GPW, teraz jako szef infrastruktury posttransakcyjnej. W mojej pamięci i ocenie każda z konferencji miała swój wiodący temat, specyficzny problem i czas, dużą dynamikę zmian z roku na rok... Najbardziej pamiętam dyskusję nad wydzieleniem izby CCP z naszych struktur, poprzedzoną utworzeniem podmiotu o charakterze gwaranta rozliczeń (KDPW_Clearpool) oraz towarzyszące temu zmiany w systemie gwarantowania rozliczeń – to, co dziś wydaje się naturalne, wówczas budziło wiele emocji, a mianowicie zalimitowanie wysokości (określenie maksymalnego poziomu) wpłat dodatkowych do funduszu rozliczeniowego. Wspominam też bardzo ciepło każdą konferencję z uwagi na walor towarzyski – mamy okazję się bliżej poznać, spędzić czas pracowicie, ale i przyjemnie. Uwielbiam rywalizację, zwłaszcza zdrową i sportową, bo tu nie ma marginesu dla fałszywych zagrań. W tym roku, niestety, wyjątkowo nie wezmę udziału w slalomie gigancie o puchar IDM – ze względów rodzinnych jestem zmuszona wyjechać przed zakończeniem konferencji, czego już teraz bardzo żałuję...

W tym roku w konferencji IDM udział ma wziąć m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki. Czy politycy naprawdę się przekonali już do rynku kapitałowego, czy ten proces nadal trwa?

To wielkie wyróżnienie, że wicepremier i minister odpowiedzialny za rozwój naszego kraju weźmie udział w tegorocznej konferencji. Będzie to jasny sygnał dla rynku i jego uczestników – nie tylko w Polsce – że rodzimy rynek kapitałowy jest jednym z kluczowych elementów planu rozwoju Polski, szczegółowo opisanego w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. W dokumencie znaleźć można postulaty od lat powtarzane przez nasze środowisko: usprawnienia nadzoru nad rynkiem, odbiurokratyzowania, obniżenia kosztów inwestowania i pozyskiwania kapitału, zwiększenia płynności i zakresu instrumentów dostępnych na rynku, likwidacji luk w prawie utrudniających ściganie przestępstw. W mojej ocenie SOR jest szansą na nowy bodziec rozwoju dla rynku kapitałowego, a szerzej – szansą na kompleksowe podejście do wzrostu gospodarczego, który jest nieodłącznym warunkiem koniunktury giełdowej. W obszarze kapitał dla rozwoju SOR zakłada wzrost skali i znaczenia wykorzystania mechanizmów rynku kapitałowego w finansowaniu rozwoju gospodarki, dzięki m.in. działaniom wspierającym dostęp MSP do kapitału za pośrednictwem różnych segmentów rynku kapitałowego, usuwaniu barier regulacyjnych, stworzeniu jednolitej strategii rozwoju dla całego polskiego rynku kapitałowego oraz programowi budowy kapitału długoterminowego. Chcąc rozwijać dalej polską gospodarkę, musimy postawić na rynek finansowy. Powinien on być potraktowany priorytetowo w rozwoju gospodarczym kraju.

Czy to od polityków zależy przede wszystkim przyszłość rynku kapitałowego, czy powinni oni jednak hołdować zasadzie „przede wszystkim nie szkodzić"?

Wszystkie globalne centra finansowe korzystają ze wsparcia władz i polityków. Niektóre posiadają nawet dedykowane instytucje stworzone po to, by promować rynek finansowy, inne tworzą korzystne dla inwestorów przepisy podatkowe, czy związane z rejestracją spółek. I mam tu na myśli rynki o wiele bardziej rozwinięte niż Polska. Dlatego moim zdaniem wsparcie rządu jest nam niezbędne. Zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej. Co prawda końcówka ubiegłego roku i pierwsze miesiące 2017 r. mogą napawać optymizmem, pamiętajmy jednak, że to w głównej mierze zasługa zagranicznego kapitału. Jeśli spojrzeć na rynek chłodniejszym okiem widzimy spadek obrotów na GPW rok do roku i niską płynność rynku. Mniejsze wolumeny obrotu pochodnymi. W 2016 r. znacznie więcej zyskiwały zarówno rynki wschodzące (Budapeszt czy Istambuł), jak i dojrzałe rynki Europy. Znacząco spadła rola giełdy jako mechanizmu finansującego rozwój przedsiębiorstw – w ubiegłym roku odnotowaliśmy niewielką liczbę debiutów i niską wartość pozyskanego przez nie kapitału. Moim zdaniem bez odpowiedniego wsparcia państwa wszystkich problemów rynku nie będzie można rozwiązać.

Jaką rolę na rynku powinny pełnić instytucje infrastruktury w tym m.in. KDPW. Powinny martwić się o zysk czy pełnić rolę służebną, działać dla dobra ogółu?

Polski rynek kapitałowy, ze względu na konkurencję międzynarodową, nie będzie się rozwijać bez silnych lokalnych uczestników, banków i firm inwestycyjnych, ale także bez sprawnie i efektywnie działającej infrastruktury. Utrzymanie w kraju kompetencji instytucji infrastrukturalnych jest jednym z naszych wyróżników konkurencyjnych. W dobie harmonizacji regulacji na poziomie europejskim, otwierania się rynków finansowych dla swobodnego przepływu kapitału transgranicznego i konkurencji, pełna, bezpieczna i efektywna infrastruktura rynku finansowego stanowi jeden z istotnych czynników wpływających na przyciąganie do Warszawy emitentów, inwestorów, a także wspierania budowy centrum finansowego lewarującego rozwój gospodarczy Polski, zwłaszcza rodzimych małych i średnich przedsiębiorstw. Jesteśmy przekonani, że dla dalszego rozwoju rynku w Polsce niezbędne jest oferowanie pełnego pakietu usług posttransakcyjnych, które oferuje właśnie GK KDPW, tak, aby zatrzymać wysokie kompetencje w Polsce i aby działające na polskim rynku instytucje finansowe i przedsiębiorstwa mogły korzystać z krajowych rozwiązań. Chcemy pozostać dostawcą pierwszego wyboru dla polskich inwestorów, emitentów, uczestników rynku i platform obrotu.

Jak chcecie to osiągnąć?

W tym celu sukcesywnie wzbogacamy nasz zakres usług: uruchomiliśmy i autoryzowaliśmy w europejskim organie nadzoru repozytorium transakcji KDPW_TR, a teraz rozszerzamy zakres jego działalności o raportowanie ARM (usługa związana z rozszerzeniem zakresu informacji, podlegających wymogowi raportowania, określonych w regulacjach MiFID II / MiFIR). Wprowadziliśmy usługę nadawania kodów LEI, dla której uzyskaliśmy globalną akredytację – jako pierwszy tego typu podmiot w Europie. Oferujemy rozliczenia derywatów z rynku międzybankowego w KDPW_CCP, a nasza izba rozliczeniowa posiada europejską autoryzację zarówno dla rozliczeń w złotym, jak i euro. Współpracujemy z podmiotami infrastruktury europejskiej dla obsługi instrumentów nominowanych w walutach obcych i dedykowanych inwestorom zagranicznym, w tym – listów zastawnych, a w przyszłości także euroobligacji. W KDPW wdrażane są projekty związane z uproszczeniem procesów rejestracji i obsługi podatkowej dla papierów dłużnych zarejestrowanych na rachunkach zbiorczych dla zagranicznych podmiotów i umożliwienia im uzyskania statusu papierów kwalifikowanych jako zabezpieczeń operacji kredytowych eurosystemu. Zwiększy to potencjalnie atrakcyjność polskich papierów dla zagranicznych inwestorów i obniży koszty pozyskiwania kapitału przez polskie instytucje finansowe. Dzięki licznym połączeniom operacyjnym z zagranicznymi depozytami umożliwiamy notowanie w Warszawie spółek zagranicznych w formule dual listingu. Zapewniamy ten sam poziom jakości usług, co zagraniczne instytucje depozytowo-rozliczeniowe, oferując konkurencyjne ceny w połączeniu z indywidualnym podejściem do każdego klienta. Odpowiadając wprost na pana wcześniejsze pytanie – staramy się pełnić rolę służebną, działając dla dobra ogółu.

Skoro mowa o konferencji Izby Domów Maklerskich zapytam, jaką przyszłość widzi pani przed tą branżą? Ostatnie informacje z tego rynku raczej nie napawają optymizmem.

Krajowe domy maklerskie są niezbędne dla rozwoju rynku kapitałowego – to dla mnie oczywiste. Ale czy wszyscy to dostrzegają? Zamykane są punkty obsługi klienta, postępują procesy konsolidacyjne, spada zatrudnienie wśród brokerów, zwłaszcza tych obsługujących inwestorów indywidualnych. A to przecież krajowe domy maklerskie dbają o rozwój rynku: zapewniają pokrycie analityczne spółek, wspierają je w pozyskaniu kapitału, edukują inwestorów, cechuje je lojalność i przywiązanie do krajowych instytucji infrastruktury, budują siłę lokalnego rynku. Krajowe domy maklerskie to także miejsca pracy o wysokiej wartości. Nasz rynek potrzebuje nowego modelu czy też strategii, która pozwoli wszystkim uczestnikom czerpać korzyści z jego rozwoju. Niezbędne jest zatem wypracowanie konsensusu i wspólnego rozumienia potrzeb rynku, określenia jego wizji na przyszłość, stymulowania wzrostu przez harmonijną współpracę wszystkich podmiotów funkcjonujących na nim.

Konferencja Izby Domów Maklerskich | Rynek kapitałowy dla budowania dobrobytu Polaków

W dniach 10–12 marca 2017 r. w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się Konferencja Izby Domów Maklerskich. To coroczne prestiżowe spotkanie branży papierów wartościowych – inwestorów, przedstawicieli spółek giełdowych, domów maklerskich, banków, organizacji biznesowych, giełd i instytucji rozliczeniowych, a także rządu. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. W tym roku główny temat wydarzenia to miejsce rynku kapitałowego w realizacji przygotowanej przez Mateusza Morawieckiego strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Uczestnicy będą dyskutowali m.in. o wpływie planowanych zmian w systemie emerytalnym na pracowników, pracodawców, rynek kapitałowy i rozwój gospodarczy Polski. Nie zabraknie także tematów ściśle związanych z branżą domów maklerskich.

Patronem medialnym konferencji w Bukowinie Tatrzańskiej jest Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet". Podczas uroczystej gali wręczymy nagrody spółkom z indeksu WIG30, które wypadły najlepiej w badaniu relacji inwestorskich, będącym wspólną inicjatywą „Parkietu" oraz Izby Domów Maklerskich.

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł