Pod względem liczby transakcji za ponad trzy czwarte ubiegłorocznych inwestycji odpowiadały państwowe instytucje – PFR Ventures oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ale wartościowo kapitał, który płynął do startupów, aż w 54 proc. należał do zagranicznych, prywatnych podmiotów. To duża jakościowa zmiana.
Aż 75 proc. zainwestowanych w Polsce środków to kapitał prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł ponad 60 proc. – czytamy w raporcie. Wśród najbardziej aktywnych funduszy międzynarodowych znalazły się Enern, Finch Capital, Speedinvest oraz Sunfish Partners.
W sumie w 2019 r. przeprowadzono niemal 270 transakcji, w które zaangażowanych było 85 funduszy. Świetne wyniki „podkręciła" sprzedaż udziałów w startupach Docplaner, Booksy i Brainly, które razem odpowiadały za napływ 580 mln zł kapitału wysokiego ryzyka, czyli ponad 40 proc. wartości wszystkich zeszłorocznych transakcji.
– Rok 2019 przejdzie do historii polskiego rynku venture capital. Pierwszy raz od dziesięciu lat udało się zanotować znaczący wzrost kapitału inwestowanego przez polskie fundusze oraz środków, które polskim przedsiębiorcom zapewniają zagraniczne zespoły – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.
Jak zaznacza, ważną rolę odegrały pieniądze dostarczone przez sektor publiczny. – Ich charakterystyka zmotywowała też zaangażowanie prywatnych inwestorów – podkreśla wiceprezes Mokrzycki.