Maciej Raczyński radca prawny, partner w Raczyński Skalski & Partners Radcowie Prawni Adwokaci sp. p.
Obowiązek zachowania tajemnicy bankowej wynika z art. 104 ust. 1 ustawy – Prawo bankowe, zgodnie z którym obejmuje ona wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.
Tajemnicą bankową objęte są więc wszelkie informacje uzyskane przez bank i dotyczące czynności bankowych, które stanowią m.in.: prowadzenie rachunków bankowych, udzielanie kredytów, prowadzenie emisji papierów wartościowych etc. i dotyczą one np. warunków kredytu, w tym wysokości zaciągniętego kredytu, stanu posiadania czy źródła dochodów klienta, ustanowionych na majątku klienta zabezpieczeń majątkowych etc.
Podmioty będące w posiadaniu informacji objętych tajemnicą bankową są zobowiązane do jej przestrzegania bezterminowo, a więc od etapu zawarcia umowy z klientem banku, nieprzerwanie także po dacie zakończenia trwania umowy.
Co do zasady bank nie może ujawniać informacji objętych tajemnicą innym podmiotom, chyba że klient banku wyrazi zgodę na ujawnienie przedmiotowych informacji.