14 września 2017 r. wydane zostało nowe rozporządzenie ministra rozwoju i finansów w sprawie wzorów wezwań na akcje spółki publicznej, szczegółowego sposobu ich ogłaszania oraz warunków nabywania akcji w wyniku tych wezwań.
Konieczność jego wydania wynikała ze zmiany ustawy o ofercie publicznej polegającej na uchyleniu w I kwartale 2017 r. obowiązku ogłaszania tzw. małego wezwania na 5 proc. lub 10 proc. akcji spółki publicznej. Skutkowało to potrzebą dostosowania przepisów wykonawczych do nowej konstrukcji wezwań.
Pierwotny projekt nowego rozporządzenia, datowany na 11 kwietnia 2017 r., bazował w większości na poprzednio obowiązujących rozwiązaniach jeszcze z 2005 r. W porównaniu z wcześniej funkcjonującym aktem prawnym początkowo planowano jedynie usunąć te przepisy wykonawcze, które stały się bezprzedmiotowe z uwagi na likwidację tzw. małego wezwania. Dosyć nieoczekiwanie jednak, w toku uzgodnień dotyczących kształtu nowego rozporządzenia, w jego treści pojawiły się rozwiązania negatywnie wpływające na rynek przejęć.
Podobnie jak poprzednie przepisy wykonawcze, obecne regulacje prawne pozwalają wzywającemu zastrzec w treści wezwania ogłaszanego w celu przekroczenia progu 33 proc. lub 66 proc. ogólnej liczby głosów, iż nabycie papierów wartościowych nastąpi tylko, jeżeli określona ich liczba zostanie objęta zapisami złożonymi przez akcjonariuszy. Rozwiązanie to umożliwia wzywającemu rezygnację z przeprowadzenia transakcji, jeżeli jedynie pewna część akcjonariuszy zdecyduje się na zbycie akcji w odpowiedzi na wezwanie. Na tle przepisów wykonawczych z 2005 r. wzywający miał swobodę w określaniu minimalnej liczby akcji, po osiągnięciu której zobowiązywał się do rozliczenia wezwania. Przykładowo mógł wskazać, iż transakcja nabycia akcji zostanie przeprowadzona jedynie wówczas, gdy akcjonariusze złożą zapisy na sprzedaż papierów wartościowych reprezentujących 90 proc. ogólnej liczby głosów w spółce publicznej. Gdyby warunek ten się nie ziścił, wzywający mógł zawsze z niego zrezygnować, podejmując decyzję o nabyciu akcji pomimo braku jego spełnienia.
W nowym rozporządzeniu przyjęto odmienne rozwiązanie. Wprowadzono ograniczenie przewidujące, iż minimalna liczba akcji objętych zapisami, od osiągnięcia której uzależnione jest rozliczenie wezwania, nie może stanowić więcej niż 66 proc. ogólnej liczby głosów, i to łącznie z akcjami posiadanymi wcześniej przez wzywającego. Pozbawiono zatem wzywających możliwości zastrzegania warunku w postaci uzyskania odpowiedzi na wezwanie na poziomie przekraczającym 66 proc. akcji. W uzasadnieniu tejże zmiany podniesiono, iż jej celem było „uniemożliwienie wzywającym zastrzegania warunków, których ziszczenie się jest wysoce nieprawdopodobne", jak „w przypadku (...) zastrzeżenia minimalnej liczby akcji na poziomie 99,99 proc. liczby akcji spółki". W zamierzeniu ustawodawcy chodziło zatem o eliminację możliwości stosowania warunków postrzeganych jako sztuczne. Wydaje się jednak, że przyjęte rozwiązanie wpływa negatywnie na rynek przejęć, a do tego nie realizuje przyświecającego mu celu.