prof. Marek Wierzbowski, partner w kancelarii Prof. Wierzbowski i Partnerzy
Indeksy palą się na czerwono, zaobserwowaliśmy największy dzienny spadek Dow Jonesa od dziesięcioleci, a część spółek notowanych na zagranicznych rynkach zawiesiła wypłatę dywidendy. W kraju zaczęto nawet mówić o możliwości zawieszenia notowań na GPW (zarząd giełdy temu ostatecznie zaprzeczył) w związku z największym historycznym spadkiem.
Drastyczne rozwiązania (jak choćby zamknięcie granic w wielu krajach, w tym w USA), spadek produkcji związany z chorobą lub kwarantanną pracowników, zamknięcie rynków zbytu, niedostępność produktów, ograniczenia w transporcie – to wszystko ma wpływ na gospodarkę i przekłada się na obraz rynku. Do tego dochodzą nadzwyczajne środki przedsiębrane przez poszczególne rządy, w tym środki prawne, takie jak choćby przewidziane w krajowej specustawie, mające ograniczyć skutki gwałtownego rozprzestrzeniania się wirusa z Wuhanu. Liczne wątpliwości powstają również na gruncie stosowania RODO (w tym ta, czy wywiad medyczny stosowany w miejscu pracy jest zgodny z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych) czy przepisów prawa pracy (w kontekście pracy zdalnej). Dla większości przedsiębiorstw koronawirus oznacza wiele problemów (wystarczy wspomnieć choćby przewoźników lotniczych, branżę turystyczną, wydobycie i przerób ropy naftowej), są jednak i takie branże, które potencjalnie zyskują w dalszej lub bliższej perspektywie (branża medyczna, w tym producenci wyrobów medycznych). W kilku przypadkach zyski w niektórych sektorach związane są głównie z zachowaniami konsumentów i reakcją psychologiczną na pandemię – tu można wskazać choćby na sieci handlowe i gwałtowny wzrost zakupów wywołany robieniem zapasów.
Wszystkie te czynniki powodują, że mamy do czynienia z zachwianiem na rynkach finansowych, w tym na rynku kapitałowym. W związku z tym ESMA wydała 11 marca 2020 r. (opublikowane w wersji polskojęzycznej m.in. na stronie UKNF) zalecenia dotyczące podjęcia przez uczestników rynku działań w zakresie skutków choroby Covid-19 wywoływanej przez koronawirusa. Wśród rekomendacji skierowanych do uczestników rynku są również te, które dotyczą bezpośrednio emitentów – związane z zarządzaniem informacją poufną i sprawozdawczością finansową.
W zakresie sprawozdawczości finansowej ESMA podkreśliła, że emitenci powinni zapewnić przejrzystość informacji o faktycznych i potencjalnych skutkach koronawirusa w swoim końcowym raporcie finansowym za 2019 r. – jeśli nie został on jeszcze sfinalizowany, lub w innym przypadku w swoich śródrocznych raportach finansowych. Wskazano zarówno na faktyczne, jak i potencjalne skutki.