mec. Sławomir Jakszuk partner, kancelaria prof. Wierzbowski i Partnerzy
Kiedy brexit był już niemal pewny, rozmawialiśmy z kolegami z bankowości inwestycyjnej na temat możliwości przejęcia roli Londynu jako centrum finansowego przez któreś z centrów w kontynentalnej Europie. Ocena była negatywna, przeważały opinie, że żadne z europejskich centrów finansowych nie jest w stanie tego zrobić. Nie przyszło nam wtedy do głowy, że ta rola może przypaść kilku ośrodkom, a tego właśnie jesteśmy świadkami – szybkiego spadku obrotów na Giełdzie Londyńskiej i wzrostu na giełdach europejskich.
Jest to przede wszystkim wielki sukces Euronextu, bo Euronext Amsterdam osiągnął wyższe dzienne obroty niż Giełda Londyńska. Wzrost obrotów odnotował również Euronext Paryż. Również Giełda Włoska w Mediolanie, będąc spółką zależną od Giełdy Londyńskiej, odnotowała blisko 20-proc. wzrost obrotów – ma ona w najbliższym czasie przejść do Euronextu. Pewien wzrost odnotowała Giełda Niemiecka we Frankfurcie, parkiet który w rozmowach był przymierzany na potencjalne centrum przejmujące biznes od Londynu. Jednak jego sukces jest mniejszy niż głównego konkurenta na rynku europejskim, czyli aliansu giełd skupionych w Euronexcie.
Obecna sytuacja wskazuje, że to Euronext będzie przejmował biznes od Londynu, działając jednak w wielu stolicach, i że może dojść do pewnego rozproszenia obrotu. Amsterdam jest najstarszą giełdą na świecie. Holendrzy nie wykazywali wielkiego sentymentu i Giełda Amsterdamska jako jedna z pierwszych znalazła się w orbicie Euronextu, któremu zresztą nie wróżono wielkiej przyszłości, kiedy w 2000 r. powstał z połączenia giełd w Paryżu, Brukseli i Amsterdamie. Dzisiaj Euronext jest znacznie większy – obejmuje również giełdy w Oslo, Dublinie, Lizbonie. Utworzył też w 2012 r. Euronext Londyn. Wśród nabytków Euronextu można wskazać FastMatch, platformę obrotu walutami (obecnie Euronext FX), Nord Pool, giełdę energii, i VP Securities, duński depozyt papierów wartościowych. W 2021 r. należy spodziewać się zamknięcia transakcji nabycia Giełdy Włoskiej w Mediolanie od Giełdy Londyńskiej.
To nie są wszystkie zdarzenia godne odnotowania w 20-lecie istnienia Euronextu. W 2007 r. doszło do połączenia z Giełdą Nowojorską, w wyniku czego powstało NYSE Euronext. Była to próba stworzenia globalnego rynku papierów wartościowych i derywatów. Z kolei w 2013 r. NYSE Euronext zostało nabyte przez Intercontinental Exchange. Rozejście się NYSE i Euronextu nastąpiło w 2014 r. i wiązało się z IPO Euronextu i powrotem do statusu giełdy europejskiej, choć zarządzanie Euronextem nigdy całkowicie nie wyszło z Paryża, a siedzibą rejestrową jest Amsterdam.