Inni wskażą także budownictwo, wydobycie i przetwórstwo ropy i gazu czy sektor chemiczny. Ktoś być może doda również transport. Wszyscy niewątpliwie będą mieli rację. Transformacja nie uda się jednak bez jednego – bez finansowania. W tym miejscu dochodzimy do wniosku, że jedną z kluczowych branż niezbędnych do przejścia do gospodarki zeroemisyjnej jest bez wątpienia sektor finansowy.
Nie będzie zeroemisyjnej gospodarki bez adekwatnego zaangażowania sektora finansowego, ponieważ to dostępność kapitału pozwala wdrażać ambitne projekty w życie. Niezahamowane w porę zmiany klimatyczne mogą pociągnąć za sobą niewyobrażalne koszty gospodarcze i społeczne. Wraz z rosnącą społeczną świadomością w tym zakresie rośnie presja inwestorów, klientów, pracowników, samorządów czy regulatorów, aby firmy i organizacje podejmowały radykalne decyzje i wyznaczały sobie ambitne cele zmierzające do transformacji swoich biznesów w kierunku zeroemisyjności.
W najbliższych latach możemy spodziewać się przyspieszenia finansowania transformacji energetycznej, w związku ze stworzeniem przez Komisję Europejską taksonomii zrównoważonej działalności gospodarczej, wprowadzaniem wymogów ujawniania informacji odnośnie do ekspozycji na ryzyko klimatyczne oraz uregulowaniem standardów niskoemisyjnych strategii inwestycyjnych. To kluczowe regulacje, w których stworzenie branża finansowa zaangażowana była od samego początku. Jasne i uniwersalne zasady ułatwiają bowiem jej działalność oraz pomagają uwzględniać w niej czynniki środowiskowe. Warto dodać, że Komisja Europejska nieustannie również podkreśla rolę sektora finansowanego w drodze Europy do bycia pierwszym kontynentem o zerowej emisji dwutlenku węgla. Widzi ona też sektor jako głównego uczestnika pomocy Wspólnocie w transformacji do gospodarki zrównoważonej. To w zgodzie z tą filozofią powstają kolejne regulacje, testy warunków skrajnych czy wymogi odnośnie do ujawniania informacji w zakresie ESG (Environmental, Social and Governance).
Instytucje z sektora finansowego, przy aktywnym zaangażowaniu osób zarządzających, wyznaczają sobie konkretne cele w drodze do zrównoważonego biznesu, dbając, aby zostały one odpowiednio zaimplementowane do ich strategii oraz stały się nieodzownym komponentem kultury korporacyjnej i naturalnym elementem stosowanego modelu biznesowego. Aby te działania miały trwały charakter, wyznacza się także wysoko umocowane w strukturze organizacyjnej osoby, komitety czy jednostki odpowiedzialne za realizację tych celów.
HSBC działa na rzecz jak najszybszego dojścia do globalnej zeroemisyjnej gospodarki, wspierając przedsiębiorstwa i instytucje państwowe w finansowaniu ich zrównoważonych środowiskowo przedsięwzięć. Mamy ambitny plan, aby finansowanie transformacji energetycznej uczynić naszym priorytetem. Postawiliśmy sobie konkretne cele: zobowiązujemy się, aby do 2050 r. lub wcześniej ograniczyć do zera finansowanie przedsięwzięć związanych z emisją CO2, a najpóźniej do 2030 r. uczynić nasze własne operacje i łańcuchy dostaw neutralnymi klimatycznie. Pragniemy również przeznaczyć do 2030 r. od 750 mln USD do 1 bln USD na finansowanie projektów i inwestycji naszych klientów z zakresu transformacji do zeroemisyjności. Chcemy też poszerzyć nasze portfolio produktów dotyczących „zielonych finansów", aby móc oferować kompleksowe wsparcie w transformacji energetycznej dla wszystkich naszych klientów, niezależnie od sektora, lokalizacji i wyjściowego poziomu emisji. Wreszcie chcemy być promotorem innowacji w obszarze środowiskowym, inwestując w działania, które chronią przyrodę w długoterminowej perspektywie.