Rynek PPK bardziej otwarty

W ostatniej wersji projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych złagodzono kryteria, które muszą spełnić TFI chcące zarządzać planami – wynika z informacji „Parkietu".

Publikacja: 14.11.2017 05:13

Rynek PPK bardziej otwarty

Foto: Fotorzepa/Adam Burakowski

Ostatnia wersja projektu nie została jeszcze opublikowana, ale – jak się dowiedzieliśmy – do prowadzenia PPK zostaną dopuszczone podmioty mające przynajmniej 10 mln zł kapitału własnego. Ponadto Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w rozmowie z PAP zapowiedział, że będą to mogły być TFI mające przynajmniej trzy lata doświadczenia.

Dla kogo PPK?

Kryteria zapisane w poprzedniej – roboczej – wersji projektu, krążącej po rynku, były ostrzejsze i mówiły o 10 mln zł kapitału zakładowego i pięciu latach działalności.

Spośród 33 TFI zarządzających funduszami otwartymi spełniała je mniej niż połowa towarzystw. Teraz kryterium odpowiednio długiego stażu spełniają niemal wszystkie (jednym z wyjątków jest PGE TFI), wymóg kapitałowy zaś – większość, a w każdym razie nie stanowi on już problemu – wystarczy, że TFI nie wypłaci akcjonariuszom zysku netto z roku, dwóch lat i już będzie ten warunek spełniać.

– Złagodzenie kryteriów dopuszczających TFI do prowadzenia PPK należy ocenić pozytywnie – mówi Leszek Milczarek, prezes MS TFI, należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Oczywiście można powiedzieć, że to nie w naszym interesie, bo konkurencja będzie większa, ale z perspektywy przyszłych emerytów to dobra wiadomość. Podkreśla przy tym, że pozytywnie na konkurencyjność PPK wpłynie również brak znanego z OFE mechanizmu minimalnej stopy zwrotu, wyliczanej na podstawie średniego ważonego wyniku inwestycyjnego, który sprawia, że zarządzający funduszami emerytalnymi dążą do tego, żeby osiągane przez nich wyniki nie różniły się od siebie. – W przypadku PPK takiego mechanizmu nie ma, a przynajmniej nie został on zapowiedziany. To dobrze. TFI prowadzące PPK będą między sobą rywalizować o osiąganie jak najlepszych wyników – przekonuje Milczarek.

Dla dużych i zdeterminowanych

Zastrzega przy tym, że niski poziom opłat pobieranych za zarządzanie PPK – najwyżej 0,6 proc. – sprawi, że w długim terminie na tym rynku zostanie najwyżej kilkanaście podmiotów. – Dziesięć, może piętnaście – kto nie zbierze odpowiednio dużych aktywów, raczej wypadnie z gry – prognozuje.

Po kilku latach rynek PPK może zacząć przypominać – pod względem liczby podmiotów – rynek OFE. Dlaczego? Powiernicy, żeby zarabiać na PPK tyle, ile zarabiają na porównywalnych funduszach inwestycyjnych, będą musieli w nich zgromadzić dwa razy większe aktywa. Opłata za zarządzanie funduszem mieszanym wynosi średnio 2,4 proc., z czego połowa idzie do dystrybutora, dla TFI zostaje około 1,2 proc. – O tym, czy będzie to opłacalny produkt, zadecydują szczegóły. Czy w stawce 0,6 proc. zawierają się koszty funduszu, takie jak agent transferowy i depozytariusz? Tego na razie nie wiemy – zwraca uwagę Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.  – Ostatecznie planami będą prawdopodobnie zarządzać narodowi czempioni – duże, państwowe TFI lub podmioty, które od lat specjalizują się w III filarze – ocenia.

– Zarówno wymóg kapitałowy, jak i stanowcze ograniczenie opłat sprawią, że oferowanie PPK będzie wymagało odpowiednio dużej skali działania, bo tylko ona zapewni odpowiedni zysk na relatywnie niskiej marży – podkreśla Łukasz Kwiecień, wiceprezes PKO TFI. Dlatego spodziewa się, że prowadzeniem tego biznesu będą się zajmować największe TFI. – Oraz te z mniejszych, które postawią sobie taki strategiczny cel – zastrzega Kwiecień. – Mogę sobie wyobrazić nawet małe TFI, które będą w stanie eksplorować określone nisze rynkowe i środowiska. Niemniej konieczność zapewnienia wysokiej jakości serwisu posprzedażowego dla setek firm i setek tysięcy ich pracowników predestynuje do roli głównych graczy raczej firmy największe – konkluduje wiceprezes PKO TFI.

Emerytura
OFE na zakupach polskich spółek. Co z bankami?
Emerytura
Ignacy Budkiewicz, BM BNP Paribas: Jak zacząć i przeżyć inwestycje w IKZE
Emerytura
Chcesz obniżyć podatek? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Emerytura
PPK to już stały element krajobrazu emerytalnego
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Emerytura
Bieżące wydatki główną przeszkodą w oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
OFE odłączone od kroplówki będą długo wegetować. Czy coś się zmieni?