O wynikach Ergisu decydują płace i surowce

Przychody grupy kapitałowej nadal rosną, a zyski spadają. Istotna poprawa kondycji finansowej prawdopodobnie nastąpi latem.

Publikacja: 16.05.2018 05:03

O wynikach Ergisu decydują płace i surowce

Foto: materiały prasowe

Ergis, największy przetwórca tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej, wyraźną poprawę wyników prawdopodobnie wykaże dopiero w raporcie za III kwartał. To wówczas spółka powinna uzyskać dodatkowe wpływy z uruchamianej właśnie w Berlinie nowej linii produkcyjnej do laminatów i folii PET. – W skali 12 miesięcy powinna nam ona dać około 2,5 mln euro dodatkowego zysku EBITDA – mówi Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu.

Koszty wynagrodzeń

Ponadto w III kwartale, licząc rok do roku, będą już w grupie porównywalne koszty wynagrodzeń. W związku z mającymi miejsce w całej Polsce podwyżkami płac spółka latem ubiegłego roku musiała istotnie zwiększyć wydatki na ten cel. Wyższe pensje otrzymały głównie osoby zatrudnione na stanowiskach produkcyjnych.

Stosunkowo wysokie koszty wynagrodzeń poniesione przez Ergis w I kwartale tego roku były jedną z głównych przyczyn mocnego spadku zysku w tym okresie. Z opublikowanych danych wynika, że czysty zarobek zmalał aż o 38,7 proc., czyli do 5,2 mln zł.

Pogorszenie kondycji grupy to również rezultat niekorzystnych cen surowców (płatków PET, PVC, zmiękczaczy i niektórych dodatków) oraz niższej rentowności na sprzedaży twardych folii i laminatów do pakowania żywności. – Dobrze sprzedawały się za to folie stretch oraz taśmy PET. Szczególnie mocno rosło zapotrzebowanie na wyroby spółki w Polsce – twierdzi Nowicki. Nieco słabsza, choć również wzrostowa była sprzedaż na rynkach zagranicznych.

Foto: GG Parkiet

Z powodu dużego wzrostu płac w ujęciu rok do roku w II kwartale prawdopodobnie nie nastąpią istotne zmiany w wynikach. Pozytywnym sygnałem mogą być jedynie zdające się wyhamowywać zwyżki cen surowców, z wyjątkiem płatków PET.

Nowe inicjatywy

Obecnie w Ergisie prowadzona jest kolejna inwestycja dotycząca zwiększenia mocy w produkcji wysokomarżowych folii nanoErgis. Nowa linia powstająca w Oławie ma ruszyć w I półroczu przyszłego roku. Pod koniec 2019 r. firma chce z kolei określić perspektywy rozwoju tzw. folii ultrabarierowych dla elektroniki. Obecnie projekt jest na etapie badań. Kolejny innowacyjny projekt dotyczy rozwoju technologii ErgisMark, dzięki której poprzez znakowanie tworzyw sztucznych specjalnymi markerami będzie łatwiejszy ich późniejszy recykling.

Szybciej wymierne efekty powinna przynieść aktywność firmy zależnej Circular Packaging Design. Jej głównym celem jest pomoc podmiotom wykorzystującym w swojej działalności opakowania z tworzyw sztucznych w dostosowywaniu się do zasad tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Chodzi o to, aby np. producenci artykułów spożywczych nadal korzystali z opakowań z tworzyw, ułatwiając jednocześnie ich późniejszy recykling.

Chemia
Akcje Azotów zyskują na wartości
Chemia
Azoty ograniczają koszty importu soli potasowej
Chemia
Piąta instalacja kwasu azotowego w Puławach
Chemia
Azoty uruchomiły w Puławach piątą instalację kwasu azotowego
Chemia
Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka. Za droga i nierentowna
Chemia
Polska i europejska branża chemiczna mają problemów bez liku