Unihouse na razie zostaje w Grupie Unibep

Fabryka drewnianych modułów nie zostanie sprzedana. Wykorzysta potencjał polskiego rynku napędzanego funduszami unijnymi.

Publikacja: 07.02.2025 11:19

Grupa Unibep na razie nie sprzeda spółki Unihouse.

Grupa Unibep na razie nie sprzeda spółki Unihouse.

Foto: Mat. prasowe

Grupa Unibep odstąpiła od planów sprzedaży spółki zależnej Unihouse, producenta drewnianych modłów dla budownictwa. Po rozpoznaniu rynku uznano, że w aktualnych uwarunkowaniach ekonomicznych i rynkowych warunki sprzedaży nie byłyby satysfakcjonujące. Nie jest wykluczone, że Unihouse zostanie wystawiony na sprzedaż w przyszłości.

Czytaj więcej

Unibep już w tym roku odbuduje zyski

Unihouse nie zostanie sprzedany, ale w przyszłości kolejna próba nie jest wykluczona

O scenariuszu dla Unhouse’u na wypadek odstąpienie od sprzedaży mówił w niedawnym wywiadzie prezes Unibepu Andrzej Sterczyński.

- Jeśli do transakcji nie dojdzie, przystąpimy ponownie do przeglądu opcji strategicznych. Taką opcją jest pozostawienie Unihouse w grupie. Spółka zbudowała potencjał na rynku norweskim, a główną przyczyną problemów tej spółki stały się z jednej strony trudna sytuacja rynkowa po pandemii, a z drugiej – spadający kurs korony norweskiej, ale też rosnące koszty specjalistycznego frachtu i ogólne spowolnienie gospodarcze na tamtym rynku. Negatywna dla naszego eksportu zmiana kursu walutowego norweskiej korony i jej osłabienie wobec złotego w stosunku do 2022 r. prawie o 30 proc. spowodowały, że rentowność biznesu została poważnie zachwiana. Firma próbowała sił w Niemczech, ale tam nastała recesja, która już trwa drugi rok i nie ma co snuć wizji wzrostu sprzedaż – powiedział prezes.

Zaznaczył, że Polski rynek zaczyna mieć potencjał. - Np. wojsko jest interesującym sektorem – obecnie budujemy budynki koszarowe w Tomaszowie Mazowieckim dla Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Bydgoszczy właśnie w technologii modułowej. Pewnym potencjałem jest budownictwo mieszkaniowe – jak Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). Sporo też do zrobienia jest na terenach popowodziowych. Przy sprzyjających okolicznościach, gdyby decydenci uelastycznili swoje wyobrażenie i byli bardziej otwarci na zaakceptowanie jako optymalne rozwiązań modułowych z drewna, budownictwo takie mogłoby się fantastycznie rozwijać, jak przez lata w Niemczech - powiedział Sterczyński.

Czytaj więcej

Unibep na zero minus

Grupa Unbep zdywesyfikowana

Grupa Unibep stoi na kilku nogach. Jest generalnym wykonawcą projektów budowlanych, poza Unihousem kontroluje Unidevelopment, dewelopera mieszkaniowego. Tę ostatnią spółkę Unibep widzi na GPW.

Budownictwo
Mieszkaniówka po styczniu. Rynek kupującego?
Budownictwo
Mercor dostał zielone światło od akcjonariuszy ws. kluczowej transakcji
Budownictwo
Grupa Erbud zawalczy o odszkodowanie za niemiecki kontrakt
Budownictwo
Erbud w tarapatach. Pech prześladuje fabrykę drewnianych modułów
Budownictwo
Magazynowy deweloper 7R ma 150 mln zł z zielonych obligacji
Budownictwo
Unibep już w tym roku odbuduje zyski