Notowania deweloperów mieszkaniowych w dół. Jak odczytywać korektę?

Podobnie jak w maju polityczne zamieszanie wokół „Na start” splotło się z osłabieniem nastrojów na całej giełdzie.

Publikacja: 17.07.2024 11:40

Akcje deweloperów mieszkaniowych w dół. Polityka nakłada się na trend na giełdzie.

Akcje deweloperów mieszkaniowych w dół. Polityka nakłada się na trend na giełdzie.

Foto: Mat. prasowe

Do piątku indeks WIG-nieruchomości odrabiał straty po korekcie z przełomu maja i czerwca, ale ten tydzień znów przynosi mocniejsze spadki. Podobnie jak w maju, kwestie związane z programem „Na start” nakładają się na sytuację na szerokim rynku giełdowym.

Czytaj więcej

Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju: Liczymy, że parlamentarzyści chcą wspierać polskie rodziny

Nietrwałe odbicie. Wartość indeksu deweloperów wróciła do punktu wyjścia

Od dołka w połowie czerwca do piątku wartość indeksu wzrosła o 4,6 proc., do 4,4 tys. pkt. Po dwóch spadkowych sesjach w środę korekta jest kontynuowana, co w praktyce oznacza zniwelowanie praktycznie całego trwającego od połowy czerwca odbicia – wartość indeksu ponownie jest w okolicach ponownie 4,2 tys. pkt.

W środę rano największe przeceny przy największych obrotach zaliczają deweloperzy mieszkaniowi: Develia (1,2 proc.), Atal (2,5 proc.) i Dom Development (4 proc.). Inwestorzy dalej wolą papiery o charakterze spekulacyjnym - Plaza Centers rośnie o 8 proc.

Kontrowersje wokół programu dopłat do kredytów „Na start”

Z jednej strony na rynek popłynęły kolejne informacje w sprawie programu „Na start”. W poniedziałek opublikowano uwagi i opinie do projektu ustawy pokazanego w kwietniu – Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Narodowy Bank Polski ostrzegły przed wprowadzaniem programu propopytowego, który może przełożyć się na wzrost cen mieszkań. Instytucje te oceniły, że lepiej skupić się na podaży i budownictwie społecznym.

Resort rozwoju argumentuje, że program jest bardziej społeczny i jest tak napisany i ma takie bezpieczniki, że nie powtórzy skutków „Bezpiecznego kredytu”.

Na bezpieczniki zwrócił uwagę Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który pozytywnie ocenił proponowane ograniczenie wsparcia, co powinno przeciwdziałać nadmiernemu wzrostowi popytu i cen.

We wtorek okazało się, że zmodyfikowany projekt ustawy trafił już do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Resort rozwoju liczy na przyjęcie projektu przez rząd i skierowanie do Sejmu po wakacjach. Celem jest wejście w życie „Na start” z początkiem 2025 r.

Wokół programu nie ma zatem zgody między koalicjantami – na „nie” są Lewica i Polska 2050, ale i w ramach rządu może być problem. Ministerstwo rozwoju przyznaje, że założenia mogą się zmienić w toku prac rządu i parlamentu, ale zakłada, że program „wspierający polskie rodziny” tak czy inaczej zostanie przyjęty.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkań wytraca tempo. Co czeka spółki w II półroczu?

Giełdę przejęły niedźwiedzie. Nie tylko akcje deweloperów w dół

Z drugiej strony, korekta na WIG-nieruchomości jest zgodna z trendem na GPW. W tym tygodniu tracą WIG (4 proc.), WIG20 (4,8 proc.) i mWIG40 (4,3 proc.). Spadki na sWIG80 trwają nawet dłużej (3,6 proc.). Analitycy nie znajdują dla nich innego uzasadnienia jak chęć realizacji zysków przez inwestorów. Kapitał przepływa m.in. do mniejszych spółek w USA.

Budownictwo
Skok deweloperskich inwestycji w październiku. Ile mieszkań przybędzie?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Budownictwo
ED Invest z nadzwyczajną dywidendą i planami ekspansji
Budownictwo
Murapol z kumulacją wydań i promocją na koniec roku
Budownictwo
Murapol po konferencji: stabilna sprzedaż, sowite marże
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Budownictwo
Murapol z bardzo agresywną promocją na koniec roku
Budownictwo
Prezes Elektrotimu: Celujemy w dużo grubszy portfel zleceń