Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.01.2025 11:38 Publikacja: 01.09.2022 21:00
Foto: Adobestock
Popyt najemców i inwestorów na magazyny jest wciąż rozgrzany, a deweloperzy starają się dotrzymać kroku. Według AXI IMMO w I półroczu oddano 1,8 mln mkw., o 64 proc. więcej niż rok wcześniej. Na koniec czerwca w budowie było tyle, ile nigdy wcześniej: 5,6 mln mkw., o 56 proc. więcej rok do roku. Podpisano umowy najmu 3,7 mln mkw., o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.
– Popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, obserwujemy dużą aktywność zwłaszcza w segmencie e-commerce, sieci handlowych czy firm logistycznych. Popyt netto, obejmujący wyłącznie nowe umowy i ekspansje, sięgnął 2,5 mln mkw. – mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca, AXI IMMO. – Obserwujemy kontynuację trendów nearshoringu (skracanie łańcuchów dostaw, relokacje zakładów z Azji – red.) oraz przekierowania dystrybucji z firm dotychczas rozwijających się w Ukrainie. Spodziewamy się delikatnego ograniczenia popytu w kolejnych kwartałach, ale wynikającego głównie z braku powierzchni dostępnych do wynajęcia od zaraz – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Specjalizujący się w lokalach z segmentu popularnego deweloper ma za sobą najsłabszy kwartał od lat.
Na kredyt stać dziś zamożnych Polaków. Sprzedaż mieszkań może urosnąć, kiedy rozpoczną się obniżki stóp. Wsparciem byłby też nowy program dopłat do kredytów.
Grupa chce rozwijać działalności w biznesie budownictwa infrastrukturalnego oraz powrócić na rynek deweloperski. Są to dziedziny, w których ma największe doświadczenie, referencje i zasoby.
Bez przełomu na rynku pożyczek mieszkaniowych. Na kredyt stać najlepiej zarabiających.
Za nami bardzo zmienny rok pod względem sprzedaży, w końcówce lekkie odbicie po bardzo słabych wakacjach. Jak poradzili sobie notowani deweloperzy?
To, że pozyskujemy kapitał z emisji obligacji, dowodzi, że cały czas się rozwijamy, inwestujemy w kolejne działki. Stawiamy na Warszawę i Gdańsk – mówi Filip Friedmann, przewodniczący rady nadzorczej i większościowy udziałowiec w spółce Budlex.
Rosnące koszty w połączeniu ze spadkiem liczby zleceń i konkurencją tanich przewoźników z Ukrainy będą w 2025 roku dalej osłabiać kondycję firm zajmujących się transportem drogowym towarów.
Zaczął się proces uzdrawiania podupadłego PKP Cargo, w PKP Intercity zarząd pracuje nad poprawieniem konkurencyjności przewoźnika, a przejęcie przez Polskę hiszpańskiego producenta pociągów Talgo mocno wsparłoby Pesę.
Inwestycje w działalność transportowo-spedycyjno-logistyczną to dla wielu firm gwarancja przyszłego sukcesu. W efekcie rozwój własnej floty i infrastruktury to element strategii m.in. firm paliwowych, surowcowych, odzieżowych i budowlanych.
Eksperci wieszczą sporą zmianę na rynku handlu internetowego. Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce, wskazuje, że Black Friday to jednak nie tylko wielkie wydarzenie zakupowe, ale również ważny dzień dla rynków finansowych. Osiągane wówczas wyniki sprzedaży często stanowią pierwsze sygnały dotyczące przebiegu całego sezonu świątecznego.
Po słabszych miesiącach e-commerce znowu przyspiesza. Motorem napędowym mogą okazać się Black Friday i Cyber Monday. W branży paczkowej widać jednak niepewność.
Przewoźnik czarterowy zaprezentował po czwartkowej sesji wyniki za III kwartale, które na ogół były zgodne z prognozami BM BDM.
Komisja Europejska przyznała spółce CPK 162 mln zł dofinansowania - podało CPK w komunikacie prasowym.
Przewozy towarów realizowane w Polsce koleją przegrywają rywalizację z transportem drogowym. Do poprawy sytuacji niezbędne jest zrównanie stawek dostępu do infrastruktury oraz cen nośników energii wykorzystywanej przez obie branże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas