Informacja zachęciła inwestorów do zakupów akcji spółki, które podczas czwartkowej sesji zwyżkowały nawet o ponad 7 proc., wspinając się niemal do poziomu 180 zł.
Czytaj więcej
Polska spółka podpisała kontrakt na ponad 0,5 mld zł. Dostarczone mają być cztery mikrosatelity, które zwiększą zdolności rozpoznania Wojska Polskiego. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy. Informacja spowodowała wzrost kursu akcji spółki na giełdzie w Warszawie o prawie 23 proc.
Creotech odpowiedzialny za opracowanie koncepcji misji kosmicznej
Wstępna faza projektu 0-A, realizowana przez Creotech Instruments jako lidera konsorcjum we współpracy z Sybilla Technologies została wyceniona na 125 tys. euro, z czego ponad 100 tys. euro trafi do Creotech. Prace rozpoczną się w styczniu 2025 i potrwają 12 miesięcy. Celem projektu jest opracowanie koncepcji misji kosmicznej, której zadaniem będzie monitorowanie śmieci kosmicznych na orbicie okołoziemskiej i umieszczenie satelity na niskiej orbicie w 2028 roku.
– W ramach tego innowacyjnego przedsięwzięcia Creotech jest odpowiedzialny za zaprojektowanie misji do monitorowania śmieci kosmicznych, opartej na naszej autorskiej platformie HyperSat. Po zakończeniu fazy wstępnej planujemy dalsze rozmowy z ESA na temat realizacji kolejnych etapów projektu, w tym wdrożenia opracowanego satelity – wyjaśnia Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.
Misja Space Based Observation Mission (SBOM) koncentruje się na obserwacji śmieci kosmicznych na orbicie okołoziemskiej za pomocą teleskopu optycznego umieszczonego na małym satelicie. Głównym jej celem jest identyfikacja obiektów o wielkości milimetrowej na niskiej orbicie (LEO) oraz metrowej na orbicie geostacjonarnej (GEO), co pozwoli precyzyjnie ocenić zagrożenia związane z kosmicznymi odpadami, których liczba stale rośnie. Projekt ten będzie wzmacniać naziemne zdolności obserwacyjne i kontynuować zadania misji ESA VISDOMS w ramach Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego (Space Safety Programme, S2P).