Marvipol jest gotowy mocno zwiększyć ofertę

W 2022 r. do sprzedaży może wejść blisko 1,5 tys. mieszkań. Wszystko zależy od trzech czynników: tempa uzyskiwania pozwoleń, siły popytu oraz sytuacji na rynku wykonawstwa.

Publikacja: 04.04.2022 21:00

Marvipol, którego prezesem jest Mariusz Książek, w 2021 r. zaksięgował lokale z wysokomarżowych proj

Marvipol, którego prezesem jest Mariusz Książek, w 2021 r. zaksięgował lokale z wysokomarżowych projektów

Foto: materiały prasowe

Kontrolowany przez Mariusza Książka deweloper mieszkaniowo-komercyjny pierwszy raz od lat zorganizował konferencję wynikową dla mediów – spółka dotychczas ograniczała się do regularnych spotkań z analitykami i zarządzającymi. Przesłanie jest takie, że spółka jest gotowa realizować kolejne inwestycje mieszkaniowe i magazynowe, ale z ostrożnością, bo sytuacja makro jest rozchwiana.

Grunt to marże

Na konferencji menedżerowie ogólnie odnieśli się do sytuacji w I kwartale, ponieważ same wyniki sprzedaży mieszkań zapowiedziano bliżej końca sesji. Do zamknięcia tego wydania raport bieżący się nie pojawił. W styczniu i lutym wpływ wzrostu kosztów kredytu był widoczny w postaci lekkiego wstrzymywania się klientów z decyzjami o zakupie. Wybuch wojny przełożył się na kilkudniowe ochłodzenie, po czym klienci wrócili.

– Zakładamy, że będziemy dalej relatywnie odporni na zawirowania popytu, bo nasze projekty są w dużym stopniu kierowane do osób mniej wrażliwych na wzrost kosztów kredytu – wskazał wiceprezes Grzegorz Kawecki. Z kolei oferta popularna to głównie lokale o wielkości do 50 mkw., najbardziej poszukiwane.

– Jeśli chodzi o rynek wykonawstwa, rosnące koszty, wszystkie projekty w toku realizowane są bez opóźnień i nie widzimy zagrożenia dla rentowności. Stawki z wykonawcami są ryczałtowe, w uzasadnionych przypadkach jesteśmy otwarci na rozmowy, ale nie zamierzamy schodzić z pewnego poziomu marży. Trzeba pamiętać, że poza kosztami rosną ceny mieszkań, a wolniejsze tempo sprzedaży umożliwia elastyczniejsze dopasowywanie cen do warunków. Nowe inwestycje będziemy uruchamiać po wnikliwych analizach kosztów i rentowności – dodał.

Przepychanki kosztowe na linii deweloper–wykonawca to jedno, w ostatnim czasie pojawiły się spekulacje o możliwości wprowadzania klauzul waloryzacyjnych do umów z klientami. – To rzeczywiście gorący temat. Nie odżegnujemy się od tego, przypatrujemy się, czy jest potrzeba i sens. Pytanie, czy rynek byłby na to gotowy, także formalnie – z jednej strony klienci, ale i system bankowy: jak miałyby być konstruowane umowy kredytowe? Liczymy jednak, że rynek wykonawstwa ostygnie i temat naturalnie zniknie – powiedział Kawecki.

Na koniec grudnia Marvipol miał w ofercie 539 mieszkań, spółka ma w planach wprowadzenie do katalogu w 2022 r. 1,48 tys. lokali. Jak podkreślił Kawecki, będzie to uzależnione – poza popytem i sytuacją na rynku wykonawstwa – również od tempa uzyskiwania decyzji administracyjnych.

W ubiegłym roku spółka sprzedała tylko 376 mieszkań, o 65 proc. mniej niż rok wcześniej, co było pokłosiem przerzedzonej oferty: w IV kwartale 2020 r. Marvipol zbył pokaźną część zasobów funduszowi Heimstaden. Czy Marvipol rozważa kolejne transakcje z inwestorami PRS? – Cały rynek deweloperski rozmawia dziś z funduszami, my również. Nie jest to jednak nasz biznes podstawowy. Wszystko zależy głównie od możliwej do uzyskania rentowności – powiedział Kawecki.

Rozpędzone magazyny

Po sprzedaży trzech magazynów w 2021 r. deweloper w portfelu ma siedem inwestycji we współpracy z Panattoni, w tym jedną gotową i przedwstępnie sprzedaną. Popyt na magazyny Marvipol ocenia jako wysoki, jednak przy wysokim zaangażowaniu finansowym, rzędu 170 mln zł, w bieżące projekty, spółka będzie selektywnie podchodzić do uruchamiania kolejnych.

Budownictwo
Europa mocno odbija
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Budownictwo
Warimpex opuszcza Rosję
Budownictwo
Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak złożył dymisję
Budownictwo
Kolejne roszady w zarządzie Domu Development
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Budownictwo
Budimex widzi się już na ścieżce wzrostu
Budownictwo
Budimex z rekordowym portfelem i stabilnymi wynikami