W numerze

Publikacja: 05.12.2003 10:41

To pierwszy numer naszego nowego miesięcznika. Chcemy, aby ukazywał główne problemy polskiego budownictwa. Jak ważne jest ono dla całej gospodarki, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że nasza gospodarka ruszyła do przodu. Powoli, ale jednak do przodu. Przedstawiciele branży budowlanej liczą więc na to, że i ich sektor, po kilkuletnim spadku zamówień, zacznie rosnąć. Kiedy i w jakich segmentach można liczyć na najszybszy wzrost - o tym w artykule "Lepsze czasy dla budownictwa jeszcze nie nadeszły".

Budownictwo napotyka jednak wiele barier, które nie pozwalają branży wrócić na ścieżkę rozwoju. Największe firmy budowlane zwracają uwagę przede wszystkim na rozbudowaną biurokrację, niejasny system przetargów, zatory płatnicze. O tych i innych ograniczeniach w zdobywaniu kontraktów

w materiale "Bariery rozwoju budownictwa".

Także Prawo budowlane czasami ograniczało ekspansję firm. Niedawno zostało znowelizowane. Czy zmiana przepisów dotyczących udzielania pozwoleń na budowę przyniosła poprawę - w artykule "Zmiany są niewystarczające".

Poza ożywieniem w krajowym budownictwie, polskie firmy coraz częściej liczą na kontrakty zagraniczne, zwłaszcza teraz, przy bardzo korzystnym kursie euro. Szansą na szybki rozwój miała być odbudowa Iraku. Na jakim etapie się znajduje i co z ogromnego bliskowschodniego tortu mogą uszczknąć nasze przedsiębiorstwa budowlane - w materiale "Intratne kontrakty czy fatamorgana na irackiej pustyni?"

Zapraszam do lektury. Czekam na Państwa uwagi i propozycje dotyczące miesięcznika "Budownictwo", które pomogą w jego redagowaniu.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?