Za kilka dni Polska stanie się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Jak zmieni się rynek nieruchomości? Czy czeka nas boom związany z wchodzeniem do naszego kraju zagranicznych inwestorów i napływem unijnych środków? Czy wszystkie segmenty budownictwa i rynku nieruchomości będą rozwijać się w szybkim tempie? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć w artykułach "Akcesja do Unii szansą dla deweloperów" i "Centra handlowo-rozrywkowe - najbardziej opłacalny sektor nieruchomości".

Wszystko wskazuje na to, że po wejściu Polski do UE będą rosły ceny wielu dóbr. Specjaliści uważają, że nie inaczej będzie z mieszkaniami i domami. I choć na rynku lokali mieszkalnych ceny rosną już od kilkunastu miesięcy, popyt na nie jest ogromny. To zaś nakręca koniunikturę na kredyty mieszkaniowe. Każdy kredytobiorca staje przed dylematem - w jakiej walucie wybrać kredyt. W ostatnim roku coraz więcej osób decydowało się na pożyczkę w złotych. Czy taki wybór jest trafny - m.in. o tym w tekście "Dla nerwowych kredyt złotowy" i rozmowie ze Zbigniewem Krysiakiem ze Związku Banków Polskich.

Od roku obowiązuje w naszym kraju nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z nią gminy muszą sporządzić nowe plany zagospodarowania. Jest to jednak proces czasochłonny, a to oznacza coraz większe trudności w uzyskaniu pozwoleń na budowę. Więcej w artykule "Kłopoty z planowaniem".

Zapraszam do lektury.