Po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej polski rynek nieruchomości nie mógł pozostać niezauważony przez inwestorów z zagranicy. - Nie tylko za sprawą liczby ludności i wielkości gospodarki, ale także dzięki różnorodnym możliwościom inwestowania w dużych miastach poza stolicą, np. w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście. To wyróżnia Polskę na tle innych nowych państw członkowskich - mówi nam Gren Carr-Jones z Invesco Real Estate. Zarządza on funduszem Endurance, powołanym wspólnie z Orco Property Group, który będzie działał na rynkach Europy Środkowowschodniej. Fundusz niedawno zakończył pozyskiwanie inwestorów i złożył pierwsze oferty na kupno nieruchomości. Plany mówią o ulokowaniu w regionie kwoty sięgającej pół miliarda euro.
ING liczy na handel
Trudno ocenić, ile nowych funduszy nieruchomości pojawi się w Polsce. Pod koniec maja z funduszem dedykowanym w całości naszemu regionowi (a konkretnie Polsce, Czechom i Węgrom) ruszyła holenderska grupa bankowo-ubezpieczeniowa ING. Na inwestycje przeznaczy środki zbliżone do 600 mln euro, przy czym 60% będzie finansowane długiem. Wśród inwestorów znalazły się holenderskie fundusze emerytalne pracowników transportu i farmacji. Sporą sumę ulokowało w fundusz samo ING, ale będzie się wycofywać wraz z pojawianiem się nowych chętnych.
Choć fundusz zapowiada utrzymywanie równowagi między inwestycjami w segment nieruchomości biurowych i handlowych, menedżerowie z ING Real Estate wśród obiektów tego drugiego typu widzą większą szansę na zarobek. - We wszystkich tych krajach konsumenci reprezentują zaledwie 60% średniej wydatków w starych państwach Unii - zauważa Peter Davies, dyrektor zarządzający firmy na Europę Centralną w wypowiedzi dla "Financial Times". - Istnieje wielki potencjał, jeśli chodzi o wzrost siły nabywczej - dodaje.
Nic więc dziwnego, że na starcie w portfelu funduszu znalazło się centrum handlowe Zlaty Andel z Pragi. Uzupełniły go biurowce: praski tzw. Tańczący Budynek (znany też jako Ginger & Fred) i warszawski Holland Park. Deweloperem wszystkich trzech obiektów było ING Real Estate. Wydaje się więc, że - przynajmniej na razie - fundusz stanowi tylko uzupełnienie deweloperskiej działalności firmy w naszym regionie. Tym bardziej że jedną z przyszłych jego inwestycji mają stać się Złote Tarasy, kolejny projekt ING Real Estate. Złote Tarasy, które powstają w sercu Warszawy, w sąsiedztwie Dworca Centralnego i Pałacu Kultury, będą największym centrum handlowo-rozrywkowym w tej części Europy.