Po 1 maja grupę sześciu największych krajów Unii zamieszkuje aż 75% mieszkańców Wspólnoty, najwięcej w Niemczech - 17,5%, a w Polsce - 8,4%.
Większy regres niż w Europie
Przeprowadzone przez Polską Agencję Badawczą Budownictwa badania wskazują, że w latach 2001-2003 w budownictwie europejskim nastąpił regres, który przejawił się stagnacją w krajach Unii, a w Polsce z roku na rok pogłębiającym się spadkiem produkcji budowlanej (por. wykres 1). Ograniczenie inwestycji w Polsce i towarzyszące temu załamanie produkcji budowlanej spowodowały osłabienie roli budownictwa polskiego w Europie do 1,7% europejskiej produkcji budowlanej w 2003 roku.
W ostatnich trzech latach w wyniku kryzysu w budownictwie i spadku produkcji budowlanej o około 20% nastąpiło zmniejszenie relacji produkcji budowlanej do PKB z 12,9% do 9,9% oraz udziału wartości produkcji dodanej budownictwa w tworzeniu PKB z 7,2% do 5%. Najwyższy udział budownictwa w tworzeniu PKB w krajach Unii notuje Hiszpania (8,8%), niewiele niższy jest w Portugalii (7,6%) oraz Austrii (7,5%). Najmniejszy ma miejsce w Szwecji (4,3%), Danii (4,5%) oraz w Niemczech i we Francji (po 4,5%).
Gorzej niż słabiej rozwinięci