Wraz z rozwojem rynku kredytowego powstawała branża pośrednictwa i doradztwa. Pierwsi pośrednicy pojawili się w 1992 r. Teraz działa kilkaset przedsiębiorstw zajmujących się tą dziedziną usług.
Pośrednicy i banki
Struktura firm pośrednictwa kredytowego jest bardzo zróżnicowana pod względem własnościowym. Najwięksi pośrednicy są z reguły kontrolowani przez banki. Wynika to z faktu, że firmy te zostały założone przez banki lub te przejęły istniejące już firmy pośrednictwa. Oprócz bankowych firm pośrednictwa kredytowego z własną siecią placówek na rynku funkcjonują także małe, kilkuosobowe firmy o charakterze brokerskim, działające niezależnie bez powiązań z żadną instytucją finansową. Stają się one jednak rzadkością i stoją na przegranej pozycji w walce z sieciowymi, dobrze wyposażonymi w kapitał i technologię pośrednikami.
Tak jak pod względem własności, tak i pod kątem jakości istnieje podział pośredników i doradców kredytowych. Można pokusić się o stwierdzenie, że duży może więcej i dzięki korzyściom, jakie wypracowuje dla banku, stoi na lepszej pozycji negocjacyjnej w sprawach swoich klientów, np. może uzyskać dla nich niższą marżę lub prowizję, bezpłatne przewalutowanie. Przeciętny kredytobiorca niezwykle rzadko wygrywa taką samotną walkę.
Nie tylko na budowę