Początek nowego boomu

Choć w ostatnich latach centrów handlowych nie przybywało w Polsce w takim tempie, jak w latach 90., to już ten rok może przynieść zasadnicze zmiany. W 2006 roku do użytku oddanych będzie zaś rekordowo dużo nowoczesnych placówek handlowych - wynika z prognoz firmy Cushman & Wakefield Healey & Baker.

Publikacja: 30.06.2005 08:58

Pierwsze centra handlowe powstały w Polsce 12 lat temu. Przez pierwsze trzy lata rynek ten rozwijał się bardzo powoli. Wynikało to m.in. stąd, że pierwsze centra w kraju były tak naprawdę tylko wolno stojącymi super- lub hipermarketami z kilkoma tylko punktami usługowymi. Ten stan rzeczy trwał aż do 1995 roku.

Pierwsza na centra

Kolejny rok oznaczał początek boomu na polskim rynku. Od tamtej pory każdego kolejnego roku oddawano do użytku centra handlowe o powierzchni dwa razy większej niż roku poprzedniego. Szczyt działalności deweloperskiej przypadł na 1999 rok, w którym uruchomiono centra liczące łącznie ponad 900 tys. mkw.

Od 2000 roku tempo przyrostu nowych powierzchni handlowych zaczęło spadać. W ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku zaledwie cztery nowe centra, o łącznej powierzchni 244 tys. mkw.

Moda powraca do Polski

Zdaniem analityków z firmy Cushman & Wakefield Healey & Baker obserwowana tendencja odwróci się już w tym roku. Według nich w 2005 roku Polacy otrzymają ponad 400 tys. mkw. w nowych centrach handlowych. Będzie to początek nowego boomu na naszym rynku nowoczesnych powierzchni handlowych.

Analitycy utrzymują, że rekordowo dużo centrów powstanie w 2006 roku. W okresie tych dwóch lat łączna powierzchnia naszych centrów handlowych wzrośnie aż o 1,7 mln mkw. Będzie to rekord w dotychczasowej historii rozwoju handlu w Polsce. Co więcej, takim przyrostem centrów handlowych nie będzie się mógł w 2006 roku pochwalić żaden kraj w Europie.

Zdaniem specjalistów z Cushman & Wakefield Healey & Baker nowa powierzchnia będzie w przeważającej większości (ok. 1,6 mln mkw.) oferowana w nowych obiektach.

Poniżej średniej europejskiej

Z pewnością dzięki temu przyrostowi znacząco wzrośnie również wskaźnik powierzchni w centrach handlowych przypadającej na jednego mieszkańca. Pod tym względem nasz kraj jest w ogonie Europy. Na 1000 statystycznych Polaków przypada dziś zaledwie 102 mkw. w centrach handlowych. Średnia we wszystkich 25 państwach Unii Europejskiej wynosi 159 mkw. Najlepsi w Europie są Skandynawowie - w Norwegii współczynnik sięga 785 mkw. Ten kraj bije na głowę wszystkie pozostałe. W Szwecji, która uplasowała się na pozycji drugiej, współczynnik wynosi nieco ponad 330 mkw.

Polskę wyprzedzają nie tylko kraje "starej" UE, ale także niektórzy nowi członkowie - np. Estonia ze współczynnikiem sięgającym prawie 185 mkw. czy Łotwa - ponad 137 mkw.

Za nami są Litwni, Słowacy, Słoweńcy, Węgrzy, ale również Grecy czy Belgowie. Centrów handlowych nie ma praktycznie w takich krajach, jak Bułgaria czy Serbia. Na Ukrainie na 1 tys. mieszkańców przypada 2,4 mkw. w centrach, w Bośni i Hercegowinie - 3,2, a w Rumunii - niespełna 10 mkw. Dodajmy, że Cushman & Wakefield Healey & Baker nie uwzględnia w rankingu m.in. Albanii czy Białorusi.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?