Marvipol w 2009 roku z większym zyskiem

Grupa Marvipol SA w 2009 roku zwiększy zarówno zysk netto, jak i brutto - uważa wiceprezes grupy Andrzej Nizio.

Publikacja: 24.03.2009 11:05

Marvipol w 2009 roku z większym zyskiem

Foto: Archiwum

[srodtytul]Mieszkania Marvipolu ciągle się sprzedają[/srodtytul]

Marvipol ma obecnie w ofercie ponad 150 mieszkań, zlokalizowanych głównie w mokotowskim projekcie Melody Park oraz w inwestycji Villa Avanti na Pradze-Północ. Mimo mniejszego popytu mieszkania Marvipolu ciągle się sprzedają, nawet bez znacznych obniżek cen.

- To nie jest tak, że cały rynek siadł. Odpadli jedynie klienci spekulacyjni oraz ci, których na mieszkania po prostu nie stać. Jeśli chodzi o ceny mieszkań, to pogarszającą się sytuację na rynku zdyskontowaliśmy półtora roku temu, wówczas dostosowaliśmy ceny. Obecnie rabaty nie sięgają 3 procent - uważa wiceprezes grupy Andrzej Nizio.

W pierwszych trzech miesiącach 2008 roku Marvipol sprzedał łącznie 31 mieszkań i lokali usługowych.

[srodtytul]... a samochody nie[/srodtytul]

Jeśli chodzi o sprzedaż samochodów, która w 2008 roku wygenerowała ponad połowę z prawie 310 milionów złotych przychodów, to Nizio nie widzi większych szans na utrzymanie zeszłorocznej sprzedaży, kiedy to kupców znalazło prawie 250 jaguarów i ponad 700 land roverów.

Niska sprzedaż oraz brak jej wsparcia ze strony rządu skłonił Marvipol do uruchomienia w zeszłym tygodniu programu bezpośrednich dopłat do nowych samochodów kupionych w jego sieci.

- Dzięki temu będziemy mogli je zaoferować znacznie taniej. To są dopłaty, które robimy wspólnie z producentem. Nie mogę jednak ujawnić kto ile dopłaca - mówi Nizio.

[srodtytul]Jeszcze nie czas na dywidendę[/srodtytul]

Choć w 2008 roku Marvipolowi udało się znacznie poprawić wynik netto, grupa raczej nie zdecyduje się na wypłatę dywidendy.

- Większościowi udziałowcy na pewno nie będą wnioskować za wypłatą dywidendy. Uważamy, że to jeszcze nie jest moment by zacząć odcinać kupony, teraz jest dobry moment na inwestowanie. Jednak jeśli taki wniosek się pojawi ze strony akcjonariuszy mniejszościowych, to się nad tym zastanowimy - uważa Nizio.

Zatrzymane w spółce zyski mogłyby posłużyć jako środki, które Marvipol przeznaczy na poszerzanie swego banku ziemi, ale na zakupy jest jeszcze za wcześnie. - Jeśli chodzi o kupowanie deweloperów, to my się prawdopodobnie na to nie zdecydujemy. Chyba, że samą ziemię. Kupując firmę jest mnóstwo problemów, prościej jest kupić sam grunt - mówi Nizio.

[srodtytul]Nowe inwestycje[/srodtytul]

Marvipol w tym roku planuje uruchomienie co najmniej dwóch inwestycji. Pierwsza to kontynuacja projektu biurowego Prosta Tower, który po ukończeniu będzie wynajmowany, a później może zostać sprzedany.

Marvipol ma w planach jeszcze dwa projekty mieszkaniowe, z których jeden mógłby ruszyć w drugiej połowie 2009 roku. Uruchomienie go jest uzależnione od pozyskania finansowania, z czym Marvipol raczej nie powinien mieć kłopotów, uważa Nizio.

- Nie mamy jeszcze finansowania, ale mamy bardzo dobre zdanie o finansujących nas bankach. Sądzę, że z wzajemnością - sądzi Nizio.

W 2008 roku zysk netto Marvipolu wzrósł do niecałych 9 milionów złotych z 5 milionów rok wcześniej, a zysk brutto niemal podwoił się do prawie 13 milionów złotych. Według wyceny z poniedziałkowego zamknięcia, grupa warta była ponad 500 milionów złotych.

Głównym biznesem grupy jest prowadzona w Warszawie działalność deweloperska, ale Marvipol sprzedaje też jaguary i land rovery oraz prowadzi sieć myjni samochodowych.

Głównym akcjonariuszem grupy, z pakietem ponad 82 procent akcji, jest jej prezes Mariusz Książek.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?