Zwiększona podaż to zapewne konsekwencja opublikowanego tuż przed sesją komunikatu dotyczącego wniosku największego akcjonariusza o wprowadzenie do porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia uchwał w sprawie emisji akcji. Wnioskodawcą jest zarejestrowana na Cyprze firma Glaspin Consultants, do której należy 30,1 proc. kapitału giełdowej spółki. Podmiot ten kontrolują obecne władze Libetu, a konkretnie Thomas Lehmann (prezes), Ireneusz Gronostaj (członek zarządu) i Jerzy Gabrielczyk (przewodniczący rady).

Wnioskodawca chce, aby akcjonariusze 28 sierpnia opowiedzieli się za emisją do 37,5 mln walorów w drodze jednego lub wielokrotnych podwyższeń kapitału. Gdyby doszło do objęcia całej tej puli, wówczas jej udział w podwyższonym kapitale wyniósłby prawie 42,9 proc. Upoważnionym do przeprowadzenia oferty lub ofert ma być zarząd spółki. Takie uprawnienie przysługiwałoby mu przez trzy lata. Zarząd, za zgodą rady, ma mieć też możliwość pozbawiania prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Samodzielne uprawnienia miałby za to w zakresie ustalania ceny emisyjnej, zawierania umów o subemisję oraz podejmowania innych uchwał niezbędnych do przeprowadzenia oferty.

W uzasadnieniu napisano, że emisja w ramach kapitału docelowego umożliwia zarządowi elastyczne, sprawne i szybkie pozyskanie pieniędzy w przypadku pojawienia się korzystnych okoliczności rynkowych bądź istotnego inwestora branżowego lub finansowego. Przekonuje, że taka ścieżka przyczyniłaby się również do istotnej obniżki kosztów pozyskania kapitału. We wniosku nie napisano, na jaki konkretnie cel Libet miałby przeznaczyć pieniądze pozyskane z ewentualnej oferty.

Foto: GG Parkiet

Na najbliższym walnym zgromadzeniu dojdzie też do zmian w radzie nadzorczej spółki. Jej członkiem chce zostać Ireneusz Gronostaj, który złożył rezygnację z zajmowanego w zarządzie stanowiska ze skutkiem na chwilę otwarcia obrad walnego. Planowane przejście do rady, a w konsekwencji zwolnienie go z części bieżących, operacyjnych obowiązków, ma mieć istotny i pozytywny wpływ na jego zaangażowanie w kluczowe projekty rozwojowe spółki. O jakie projekty chodzi – nie podano. Ponad miesiąc temu Gronostaj informował, że zarząd nadal rozważa różne opcje strategicznego rozwoju grupy Libet. Według zarządu najlepszym rozwiązaniem dla firmy byłoby pozyskanie inwestora strategicznego posiadającego cementownię lub kopalnie kruszyw lub ewentualny rozwój w tym kierunku. TRF