Getin Holding w komunikacie bieżącym poinformował, że otrzymał dzisiaj zawiadomienie o wszczęciu przez Komisję Nadzoru Finansowego postępowania administracyjnego.

Postępowanie zostało wszczęte w związku z podejrzeniem lub możliwością niedochowania po dniu 21 kwietnia 2018 r. zobowiązania złożonego w dniu 10 maja 2011 r. w związku z zamiarem bezpośredniego objęcia akcji Idea Banku, dotyczącego utrzymania na satysfakcjonującym i stabilnym poziomie wskaźnika płynności, pozycji kapitałowej oraz wskaźnika wypłacalności banku.

Getin Holding i Idea Bank to podmioty kontrolowane przez Leszka Czarneckiego. W rękach Getinu Holding jest 56 proc. akcji Idea Banku, po 10 proc. mają bezpośrednio Czarnecki i Getin Noble Bank (inna instytucja kontrolowana przez wrocławskiego biznesmena).

Idea Bank od dawna nie spełnia wymogów kapitałowych. Na koniec marca miał tylko 150 mln zł kapitału własnego, niedobory sięgają około 1 mld zł (niedobór byłby większy, gdyby nie zredukowanie przez regulatorów bufora ryzyka systemowego dotyczącego wszystkich banków).

Mimo wezwań nadzoru do dokapitalizowania Idea Banku, do tej pory nie doszło do podniesienia jego kapitałów. Wprawdzie emisja akcji jest szykowana, ale niewielka. Głównym sposobem banku na dojście do wymogów – jak wynika z ostatnich działań – ma być zmniejszenie bilansu i aktywów ważonych ryzykiem (sprzedaż wierzytelności leasingowych do siostrzanego Getin Noble Banku) oraz dwie transakcje z podmiotami powiązanymi z Czarneckim: sprzedaż akcji Idea Money, która wprawdzie nie przyniosłaby istotnego wpływu gotówki, ale podbiłaby kapitały dzięki rozwiązaniu rezerw i utracie kontroli (nie zgodził się na nią kurator, czyli Bakowy Fundusz Gwarancyjny) oraz sprzedaż akcji Idea Getin Leasingu (również musi się na nią zgodzić kurator).