Dobra kombinacja wycen i oczekiwanej poprawy wyników

Spore oczekiwania wzrostu wyników i atrakcyjne wyceny mogą stać się podstawą do tego, aby sektor finansowy z rynków wschodzących także skorzystał z rotacji w kierunku branż typu wartościowego, takich jak m.in. surowce czy przemysł.

Publikacja: 25.05.2021 09:14

Dobra kombinacja wycen i oczekiwanej poprawy wyników

Foto: Adobestock

Zwłaszcza biorąc pod uwagę nadchodzące silne ożywienie gospodarcze, wspierane przez stymulacje fiskalną i pieniężną – oceniają w najnowszym raporcie analitycy serwisu Bloomberg Intelligence.

Spośród rynków rozwijających się największy zwrot branża finansowa wykonała w Polsce. Po spadku o 27 proc. w 2020 r. indeks MSCI EN Financials Poland zyskał w tym roku już 20 proc. Mimo sporych zwyżek – jak oceniają analitycy Bloomberga – polska branża finansowa (obok czeskiej i południowoafrykańskiej) jest nadal relatywnie atrakcyjnie wyceniana, notowana co najmniej jedno odchylenie standardowe poniżej średniej, więc stwarza to ich zdaniem okazję inwestycyjną. Ekspertci oceniają, że branża finansowa w Polsce i Rosji oferuje najlepszą kombinację wzrostu biznesu i zysków, w czym pomagać może także rozwój biznesu e-commerce w tych krajach. Zwracają jednak uwagę, że u nas problemem są wciąż hipoteki frankowe. Dlatego polskim kredytodawcom ten czynnik może ciążyć, dopóki nie zostanie rozwiązana kwestia frankowych sporów. Problem franków odbija swe piętno na rentowności kapitałów własnych, bo KNF wymaga od banków utrzymywania dużych funduszy na pokrycie oczekiwanych strat, co w wstrzymuje całkowicie dywidendy. Analitycy Bloomberga zwracają też uwagę, że czołowych 20 funduszy inwestujących w rynki wschodzące nie ma istotnych pozycji w branży finansowej w mniejszych krajach, m.in. na Węgrzech, Czechach i w Polsce, więc nie skorzystały z ostatnich zwyżek. MR

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”