Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.05.2021 09:14 Publikacja: 25.05.2021 09:14
Foto: Adobestock
Zwłaszcza biorąc pod uwagę nadchodzące silne ożywienie gospodarcze, wspierane przez stymulacje fiskalną i pieniężną – oceniają w najnowszym raporcie analitycy serwisu Bloomberg Intelligence.
Spośród rynków rozwijających się największy zwrot branża finansowa wykonała w Polsce. Po spadku o 27 proc. w 2020 r. indeks MSCI EN Financials Poland zyskał w tym roku już 20 proc. Mimo sporych zwyżek – jak oceniają analitycy Bloomberga – polska branża finansowa (obok czeskiej i południowoafrykańskiej) jest nadal relatywnie atrakcyjnie wyceniana, notowana co najmniej jedno odchylenie standardowe poniżej średniej, więc stwarza to ich zdaniem okazję inwestycyjną. Ekspertci oceniają, że branża finansowa w Polsce i Rosji oferuje najlepszą kombinację wzrostu biznesu i zysków, w czym pomagać może także rozwój biznesu e-commerce w tych krajach. Zwracają jednak uwagę, że u nas problemem są wciąż hipoteki frankowe. Dlatego polskim kredytodawcom ten czynnik może ciążyć, dopóki nie zostanie rozwiązana kwestia frankowych sporów. Problem franków odbija swe piętno na rentowności kapitałów własnych, bo KNF wymaga od banków utrzymywania dużych funduszy na pokrycie oczekiwanych strat, co w wstrzymuje całkowicie dywidendy. Analitycy Bloomberga zwracają też uwagę, że czołowych 20 funduszy inwestujących w rynki wschodzące nie ma istotnych pozycji w branży finansowej w mniejszych krajach, m.in. na Węgrzech, Czechach i w Polsce, więc nie skorzystały z ostatnich zwyżek. MR
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Prezes PZU ujawnia więcej szczegółów planu budowy nowej struktury grupy. A prezes Pekao odpowiada, że „pomysł wydaje się rozsądny”.
Brak konkurencyjnej wojny o lokaty źle wróży naszym oszczędnościom w obliczu oczekiwanego spadku stóp procentowych. Można się spodziewać, że banki będą jeszcze szybciej ciąć i tak już niskie oprocentowanie depozytów.
Dywidendy na poziomie 50-75 proc. zysku, utrzymanie rentowności powyżej 18 proc., zdobycie 1,4 mln młodych klientów – to główne cele jaki stawia przed sobą Bank Pekao na lata 2025-2027.
Mamy wszystkie atuty, by zdobywać nowych klientów, nawet na tak konkurencyjnym rynku jak obecnie – przekonuje Piotr Żabski, prezes Alior Banku. To pozwolić ma na wzrost przychodów mimo zmiany cyklu w polityce pieniężnej.
Hiszpański właściciel Santander Bank Polska rozważa jego sprzedaż – podaje nieoficjalnie Bloomberg. Według analityków rynku realne szanse na taką transakcję są jednak poniżej 50 proc. Choć wszystko zapewne zależy do ceny.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu I kwartału inwestorzy handlujący na krajowym rynku nie mogą narzekać na brak atrakcyjnie wycenianych spółek. W których analitycy widzą potencjał?
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas