#WykresDnia: OECD z pewnym optymizmem o światowej gospodarce

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podwyższyła prognozę wzrostu dla gospodarki światowej do 2,9 proc. w 2024 r. z 2,7 proc. pod koniec ub.r., a jako ryzyko wskazała ataki na Morzu Czerwonym i pogłębiający się konflikt na Bliskim Wschodzie.

Publikacja: 06.02.2024 10:49

#WykresDnia: OECD z pewnym optymizmem o światowej gospodarce

Foto: Adobestock

parkiet.com

Oczekuje się, że światowy wzrost gospodarczy spowolni do 2,9 proc. w 2024 r. z 3,1 proc. w 2023 r., po czym powróci do 3 proc. w 2025 r., jak podaje OECD z siedzibą w Paryżu w opublikowanym w poniedziałek Interim Economic Outlook.

Organizacja podniosła wzrost gospodarczy w USA do 2,1 proc. w 2024 r. i 1,7 proc. w 2025 r. dzięki wysokiej konsumpcji i wysokiemu zatrudnieniu. Prognoza na 2024 r. stanowi poprawę w porównaniu z poprzednimi oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu na poziomie 1,5 proc., chociaż wielkość na 2025 r. pozostaje niezmieniona. Organizacja nadal oczekuje, że chińska gospodarka wzrośnie w tym roku o 4,7 proc., ale przewiduje, że w 2025 r. liczba ta spadnie do 4,2 proc..

Najnowsze wskaźniki wskazują na pewne spowolnienie wzrostu, przy czym skutki zaostrzonych warunków finansowych w dalszym ciągu są widoczne na rynkach kredytowych i mieszkaniowych, a handel światowy pozostaje ograniczony” – stwierdziła OECD w oświadczeniu. „Ataki na statki na Morzu Czerwonym spowodowały wzrost żeglugi gwałtownie koszty i wydłużyły się czasy dostaw, zakłócając harmonogramy produkcji i zwiększając presję cenową”.

Inflacja spada szybciej niż oczekiwano, a OECD spodziewa się, że w większości krajów G20 do końca 2025 r. osiągnie ona cele. Prognozuje się, że inflacja ogółem w gospodarkach grupy G20 spadnie z 6,6 proc. w 2024 r. do 3,8 proc. w 2025 r. OECD stwierdziła jednak, że rządy powinny zachować ostrożność w prowadzeniu polityki pieniężnej, aby zapewnić utrzymanie inflacji na niskim poziomie w dłuższej perspektywie. OECD zauważa, że globalny wzrost gospodarczy w 2023 r. okazał się zaskakująco odporny, a niższe ceny energii i słabnąca presja w łańcuchu dostaw przyczyniły się do szybszego spadku inflacji niż przewidywano. Najnowsze wskaźniki wskazują jednak na pewne spowolnienie wzrostu. W przypadku braku dalszych niekorzystnych wstrząsów podażowych, ochłodzenie presji popytowej powinno pozwolić na dalszy spadek inflacji zasadniczej i bazowej w większości gospodarek. Prognozuje się, że do końca 2025 r. inflacja w większości krajów G20 powróci do celu. Ryzyko geopolityczne pozostaje wysokie, zwłaszcza w związku z trwającym konfliktem na Bliskim Wschodzie w następstwie ataków terrorystycznych Hamasu na Izrael. Dalsze pozytywne niespodzianki w zakresie inflacji mogą wywołać ostre korekty cen aktywów finansowych, ponieważ rynkowe stopy procentowe mogą być wyższe przez dłuższe okresy.

Chiny znajdują się na pierwszej linii frontu problemów mieszkaniowych i kredytowych, a słaby popyt konsumencki również w dalszym ciągu osłabia wzrost gospodarczy tego kraju.

– Tempo wzrostu w poszczególnych krajach jest nierówne – powiedział podczas konferencji prasowej Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann. Wskazał na „silny wzrost w Indiach” i „łagodny powrót do wzrostu w Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych”.

OECD oczekuje, że znaczne spowolnienie w Europie zostanie zrównoważone stałym wzrostem gospodarek wschodzących. OECD stwierdziła, że ​​wśród nich Indie czerpią korzyści z ulepszonej polityki gospodarczej i solidnych inwestycji w infrastrukturę. Przy godnym uwagi wzroście na poziomie 6,7 proc. w zeszłym roku oczekuje się, że w 2024 r. Indie odnotują mniejszą ekspansję – 6,2 proc., a następnie odbicie do 6,5 proc. w 2025 r.

W ciągu najbliższych kilku lat Indie i Indonezja będą się rozwijać w stałym tempie, dzięki silnym inwestycjom.

Organizacja szacuje, że gospodarka Indonezji wzrośnie o 5,1 proc. w tym roku i 5,2 proc. w 2025 r., z 4,9 proc. w 2023 r. Organizacja przewiduje, że japońska gospodarka wzrośnie o 1 proc. w 2024 r., bez zmian w stosunku do wcześniejszej prognozy, chociaż obniżyła swoje oczekiwania na 2025 r. o 0,2 punktu procentowego do 1 proc. w 2025 r.

OECD jest zaniepokojona zakłóceniami w handlu światowym, które objawiają się gwałtownymi opóźnieniami i około 100 proc. wzrostem kosztów w następstwie ataków na Morzu Czerwonym. Oprócz problemów z żeglugą znaczące ryzyko dla handlu i inflacji stanowi wzrost poważnych napięć geopolitycznych, a konflikt na Bliskim Wschodzie zagraża stabilności rynków energii.

Analizy rynkowe
Ten rok nie należał do GRANOLAS
Analizy rynkowe
Udział akcji, napływy do funduszy i… Tesla. Sześć oznak szampańskich nastrojów na Wall Street
Analizy rynkowe
Które rynki wschodzące korzystają a które tracą po zwycięstwie Donalda Trumpa?
Analizy rynkowe
W piątek zacznie obowiązywać embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?