Pomysły Izby Domów Maklerskich są pokłosiem powołania przez premiera Donalda Tuska zespołu deregulacyjnego na czele którego stoi Rafał Brzoska. Jak przekonują brokerzy „FIT for 55 – dla rynków kapitałowych”, połączone z moratorium na nowe przepisy, mogłyby przynieść duży impuls rozwojowy dla rynku kapitałowego i gospodarki oraz sprzyjać podnoszeniu atrakcyjności inwestycyjnej Polski a także całej Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Mamy ambitny plan, by w ciągu 120 dni przygotować zestaw kilkuset przepisów, które wymagają pilnych zmian deregulacyjnych – mówi Wojciech Kostrzewa, prezes PRB.
„Naszym priorytetem jest zachowanie należytej ochrony inwestorów, ponieważ rynek kapitałowy opiera się na zaufaniu, ale przy jednoczesnym wspieraniu innowacyjności i elastyczności działania firm, zwłaszcza tych lokalnych, które odgrywają kluczową rolę w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. System finansowy nie przybiera automatycznie kształtu optymalnego dla danej struktury gospodarki. Znaczenie mają czynniki natury politycznej, które kształtują zasady funkcjonowania całego systemu finansowego. Krytyczne znaczenie dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce ma więc wsparcie polityczne i przywództwo na szczeblu rządu” - czytamy w piśmie IDM.
13 deregulacyjnych postulatów maklerów
Izba Domów Maklerskich przygotowała 13 konkretnych propozycji deregulacyjnych. Co się w nich znalazło?
- Wyłączenie stosowania przepisów dot. konsumenta w odniesieniu do usług maklerskich dla klienta detalicznego
- Zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych
- Ograniczenie projektowanych nadmiarowych przepisów krajowych przy wdrażaniu rozporządzenie DORA
- Zniesienie wymogu badania wiedzy i doświadczenia (tzw. test MIFID) dla emitenta przy usłudze oferowania
- Zniesienie dodatkowych, niewymaganych przepisami prawa UE, obowiązków dokumentacyjnych emitentów w procesie oferowania instrumentów finansowych zawierających się w unijnym limicie ofert bezprospektowych i nie wymagających w związku z tym tworzenia obszernych dokumentów
- Wprowadzenie obowiązku przedkładanie przez emitenta opinii doradcy prawnego, potwierdzającej zgodność dokumentacji emisyjnej z przepisami prawa, ograniczenie obowiązków agenta emisji, czyli firmy inwestycyjnej do czynności bezpośrednio związanych z rejestracją papierów wartościowych w depozycie, wskazane w art. 7a ust. 4 pkt 2) -5) ustawy o obrocie
- Dopuszczenie możliwości pobierania opłat bezpośrednio od podmiotów wnioskujących dokonanie wpisu w rejestrze akcjonariuszy w ramach świadczenia usługi prowadzenia rejestru akcjonariuszy
- Uproszczenie przepisów określających zobowiązania w zakresie zarządzania produktami
- Ograniczenie zakresu środków AML stosowanych wobec akcjonariuszy, posiadaczy warrantów subskrypcyjnych (zastawników, użytkowników) wpisanych do rejestru akcjonariuszy
- Ograniczenie obowiązku nagrywania rozmów z klientem tylko do rozmów i korespondencji dotyczących faktycznie składanych zleceń - eliminacja goldplatingu.
- Wyłączenie przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną wobec regulowanej działalności firm inwestycyjnych – dublowanie regulacji, niepotrzebne mnożenie formalności.
- Wprowadzenie możliwości jednostronnego usunięcia z umowy klauzul abuzywnych uznanych urzędowo za niedozwolone.
- Wprowadzenie możliwości rozliczanie straty (koszt podatkowy) z umorzonych obligacji w postępowaniu restrukturyzacyjnym.