Najnowsze dane GUS o produkcji przemysłowej lekko słabsze od oczekiwań

Produkcja przemysłowa w styczniu w Polsce spadła o 1 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Po raz pierwszy od ponad roku na plusie (4,3 proc. r./r.) znalazła się zaś dynamika produkcji budowlano-montażowej.

Publikacja: 20.02.2025 10:25

Najnowsze dane GUS o produkcji przemysłowej lekko słabsze od oczekiwań

Foto: Adobe Stock

Wynik produkcji przemysłowej jest nieco słabszy od prognoz ekonomistów. W ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” średnia ich oczekiwań wskazywała na spadek o -0,7 proc. rok do roku.

Produkcja przemysłowa na plusie

Dane GUS wskazały, że z 34 działów przemysłu, produkcja urosła w ujęciu rocznym w 20, najsilniej w produkcji metali (blisko 19 proc.). Spadek odnotowano zaś w 14 działach, w tym najmocniejszy, o ponad 15 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja sprzedana przemysłu lekko urosła - o 0,3 proc. rok do roku i 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.

Ceny w przemyśle cały czas coraz niższe

Z czwartkowych danych GUS wynika też, że cały czas trwa w Polsce jeszcze deflacja producencka. Ceny sprzedane przemysłu były w styczniu o 0,9 proc. niższe niż przed rokiem (wobec średniej prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” -0,6 proc.). Ostatni raz roczna dynamika cen w przemyśle była na plusie w czerwcu 2023 r. Niemniej styczniowy odczyt jest najwyższy od tamtego czasu.

Produkcja budowlano-montażowa najlepiej od roku

GUS poinformował także, że produkcja budowlano-montażowa urosła w styczniu o 4,3 proc. rok do roku (i 6,1 proc. po odsezonowaniu). To raz pierwszy od grudnia 2023 r., gdy roczna dynamika jest na plusie (i to wyższym od średniej prognoz ekonomistów: +1,2 proc.). Cały zeszły rok był pod presję efektu wysokiej bazy z 2023 r., gdy realizowano inwestycje z kończącej się perspektywy unijnej. Teraz ten efekt zanikł. Dodatkowo, rozpędza się impuls inwestycyjny finansowany m.in. ze środków z KPO i nowych funduszy spójności. W 2025 i 2026 r. należy oczekiwać dużego ożywienia m.in. inwestycji publicznych, w tym samorządów. To nie tylko efekt większej puli środków unijnych, ale też reformy, która zapewniła im wyższe wpływy.

Z danych GUS wynika, że w styczniu największy wzrost rok do roku odnotowano w budowie budynków, o 7,1 proc. Ale wzrost odnotowano też w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 1,6 proc. oraz w robotach specjalistycznych – o 3,9 proc.

Przystopowała natomiast dynamika wzrostu w danych miesięcznych – po wzroście o 2,7 proc. miesiąc do miesiąca (po odsezonowaniu) w listopadzie i 5,8 proc. w grudniu, w styczniu produkcja budowlano-montażowej w takim ujęciu była na takim samym poziomie co w grudniu.

Gospodarka krajowa
Ruszyła Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej”. Najlepsi eksperci, kluczowe rekomendacje
Gospodarka krajowa
Bezrobocie jednak nie urosło i na razie nie urośnie
Gospodarka krajowa
Stopa bezrobocia jednak nie urosła. Co się dzieje na rynku pracy? „Alarm odwołany”
Gospodarka krajowa
Dodatkowy urlop sposobem na dłuższą aktywność?
Gospodarka krajowa
Zacisnęliśmy pasa
Gospodarka krajowa
Pełną parą idą prace nad deregulacją prawa gospodarczego
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna rozczarowała. Polacy trzymają się za portfele