Najnowsze dane GUS o produkcji przemysłowej lekko słabsze od oczekiwań

Produkcja przemysłowa w styczniu w Polsce spadła o 1 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Po raz pierwszy od ponad roku na plusie (4,3 proc. r./r.) znalazła się zaś dynamika produkcji budowlano-montażowej.

Publikacja: 20.02.2025 10:25

Najnowsze dane GUS o produkcji przemysłowej lekko słabsze od oczekiwań

Foto: Adobe Stock

Wynik produkcji przemysłowej jest nieco słabszy od prognoz ekonomistów. W ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” średnia ich oczekiwań wskazywała na spadek o -0,7 proc. rok do roku.

Produkcja przemysłowa na plusie

Dane GUS wskazały, że z 34 działów przemysłu, produkcja urosła w ujęciu rocznym w 20, najsilniej w produkcji metali (blisko 19 proc.). Spadek odnotowano zaś w 14 działach, w tym najmocniejszy, o ponad 15 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja sprzedana przemysłu lekko urosła - o 0,3 proc. rok do roku i 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.

Ceny w przemyśle cały czas coraz niższe

Z czwartkowych danych GUS wynika też, że cały czas trwa w Polsce jeszcze deflacja producencka. Ceny sprzedane przemysłu były w styczniu o 0,9 proc. niższe niż przed rokiem (wobec średniej prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” -0,6 proc.). Ostatni raz roczna dynamika cen w przemyśle była na plusie w czerwcu 2023 r. Niemniej styczniowy odczyt jest najwyższy od tamtego czasu.

Produkcja budowlano-montażowa najlepiej od roku

GUS poinformował także, że produkcja budowlano-montażowa urosła w styczniu o 4,3 proc. rok do roku (i 6,1 proc. po odsezonowaniu). To raz pierwszy od grudnia 2023 r., gdy roczna dynamika jest na plusie (i to wyższym od średniej prognoz ekonomistów: +1,2 proc.). Cały zeszły rok był pod presję efektu wysokiej bazy z 2023 r., gdy realizowano inwestycje z kończącej się perspektywy unijnej. Teraz ten efekt zanikł. Dodatkowo, rozpędza się impuls inwestycyjny finansowany m.in. ze środków z KPO i nowych funduszy spójności. W 2025 i 2026 r. należy oczekiwać dużego ożywienia m.in. inwestycji publicznych, w tym samorządów. To nie tylko efekt większej puli środków unijnych, ale też reformy, która zapewniła im wyższe wpływy.

Z danych GUS wynika, że w styczniu największy wzrost rok do roku odnotowano w budowie budynków, o 7,1 proc. Ale wzrost odnotowano też w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 1,6 proc. oraz w robotach specjalistycznych – o 3,9 proc.

Przystopowała natomiast dynamika wzrostu w danych miesięcznych – po wzroście o 2,7 proc. miesiąc do miesiąca (po odsezonowaniu) w listopadzie i 5,8 proc. w grudniu, w styczniu produkcja budowlano-montażowej w takim ujęciu była na takim samym poziomie co w grudniu.

Gospodarka krajowa
Wojciech Paczos, Cardiff University: Wyraźnie coś nie gra w polityce monetarnej NBP
Gospodarka krajowa
W tym roku RPP obniży główną stopę NBP do 5 proc.
Gospodarka krajowa
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
GUS: Produkcja przedsięb. przemysłowych spadła o 1% r/r w styczniu; konsensus: -1% r/r
Gospodarka krajowa
Polska na 32. miejscu, na czele USA i Chiny
Gospodarka krajowa
Zespół Brzoski ma 120 dni na deregulację