#WykresDnia: Już niedługo pojawi się pierwszy bilioner?

Między marcem 2020 r. a listopadem 2023 r. majątek pięciu najbogatszych ludzi wzrósł o 114 proc. Majątek tej grupy wzrósł do 869 miliardów dolarów z 405 miliardów dolarów w latach 2020–2023, co przekłada się na 14 milionów dolarów na godzinę.

Publikacja: 15.01.2024 09:26

#WykresDnia: Już niedługo pojawi się pierwszy bilioner?

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GD3g9AEWYAATb3p?format=png&name=900x900

Pięciu najbogatszych ludzi na świecie ponad dwukrotnie zwiększyło swoje fortuny z 405 miliardów dolarów do 869 miliardów dolarów od 2020 roku – w tempie 14 milionów dolarów na godzinę – podczas gdy prawie pięć miliardów ludzi popadło w biedę, wynika z nowego raportu Oxfam na temat nierówności i globalnej siły korporacyjnej. Jeśli obecne tendencje się utrzymają, w ciągu dekady na świecie pojawi się pierwszy bilioner, ale bieda nie zostanie wyeliminowana przez kolejne 229 lat.

Raport, który opiera się na danych opracowanych przez Forbesa, zbiegł się z rozpoczęciem dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii – elitarnego zgromadzenia jednych z najbogatszych ludzi i światowych przywódców.

Choć nierówności rosną, są pewne jasne punkty, powiedział Nabil Ahmed, dyrektor ds. sprawiedliwości gospodarczej i rasowej Oxfam America. Pracownicy napinają mięśnie poprzez strajki i układy, które poprawiają ich wynagrodzenie i warunki pracy. Ponadto niektóre rządy stały po ich stronie, forsując politykę mającą na celu wzmocnienie praw pracowników.

– Znajdujemy się w nowym pozłacanym wieku, ale pracownicy, organy regulacyjne oraz organizatorzy związkowi i społeczności zaczynają w nim robić pęknięcia – powiedział Ahmed.

Oxfam to międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. Została założony w 1942 roku w Wielkiej Brytanii jako Oxford Committee for Famine Relief.

Czytaj więcej

The Guardian: Najbogatsi powiększyli majątki w 2023 r.

Wielkim zwycięzcą w ostatnich latach był Elon Musk, który kieruje kilkoma firmami, w tym Teslą i SpaceX. Na koniec listopada jego majątek wzrósł do 245,5 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 737 proc. w porównaniu z marcem 2020 roku, po uwzględnieniu inflacji.

Bernard Arnault, prezes francuskiego giganta dóbr luksusowych LVMH, wraz z rodziną posiadał majątek netto wynoszący 191,3 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 111 proc..

Założyciel Amazona, Jeff Bezos, miał majątek wart 167,4 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 24 proc.; natomiast majątek założyciela Oracle, Larry’ego Ellisona, wyniósł 145,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 107 proc..

Listę pięciu najbogatszych ludzi uzupełnił Warren Buffett, dyrektor generalny Berkshire Hathaway, którego majątek netto wzrósł o 48 proc. do 119,2 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

Fortuny dynastii urosły o 1,5 bln USD. „Grają w inną grę niż reszta miliarderów”

Ogółem według Oxfam ich majątek miliarderów wzrósł o 3,3 biliona dolarów, czyli o 34 proc. od 2020 r., a ich majątek rósł trzy razy szybciej niż stopa inflacji.

Amerykańscy miliarderzy, z których wielu czerpie swoje bogactwa z udziałów w spółkach, którymi zarządzają, są bogatsi o 1,6 biliona dolarów.

W tegorocznym raporcie Oxfam argumentuje, że firmy osiągają duże zyski, co pomaga napędzać fortuny bogatych. W siedmiu na 10 największych spółek publicznych na świecie miliarder jest głównym akcjonariuszem lub dyrektorem generalnym.

Co więcej, według Oxfam, opierając się na danych z Wealth X, 1 proc. najlepszych posiada 43 proc. światowych aktywów finansowych. W Stanach Zjednoczonych grupa ta posiada 32 proc.; w Azji jest to 50 proc. Na Bliskim Wschodzie 1 proc. najbogatszych posiada 48 proc. majątku finansowego, podczas gdy w Europie jest to 47 proc.

Oxfam twierdzi, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających czerwiec 2023 r. około 148 największych korporacji na świecie osiągnęło prawie 1,8 biliona dolarów zysków w ciągu 12 miesięcy poprzedzających czerwiec 2023 r. To o 52,5 proc. więcej niż średnia w latach 2018–2021. Oxfam wzywa przemysł naftowy i gazowy, firmy farmaceutyczne i branżę finansową do osiągnięcia w ciągu ostatniego roku lub dwóch zysków wyższych niż średnia w poprzednich latach.

– Ignorujemy na własne ryzyko rolę władzy monopolistycznej w redystrybucji bogactwa na górę – powiedział Ahmed.

Oxfam wzywa rządy do działania.

– Władza publiczna może powstrzymać uciekającą władzę korporacji i nierówności, kształtując rynek tak, aby był bardziej sprawiedliwy i wolny od kontroli miliarderów – stwierdził w oświadczeniu Amitabh Behar, tymczasowy dyrektor wykonawczy Oxfam International. – Rządy muszą interweniować, aby rozbić monopole, wzmocnić pozycję pracowników, opodatkować te ogromne zyski przedsiębiorstw i, co najważniejsze, zainwestować w nową erę dóbr i usług publicznych – stwierdził.

Analizy rynkowe
Trump, a rynki – jakie szanse na powtórkę z przeszłości?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?