#WykresDnia: Już niedługo pojawi się pierwszy bilioner?

Między marcem 2020 r. a listopadem 2023 r. majątek pięciu najbogatszych ludzi wzrósł o 114 proc. Majątek tej grupy wzrósł do 869 miliardów dolarów z 405 miliardów dolarów w latach 2020–2023, co przekłada się na 14 milionów dolarów na godzinę.

Publikacja: 15.01.2024 09:26

#WykresDnia: Już niedługo pojawi się pierwszy bilioner?

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GD3g9AEWYAATb3p?format=png&name=900x900

Pięciu najbogatszych ludzi na świecie ponad dwukrotnie zwiększyło swoje fortuny z 405 miliardów dolarów do 869 miliardów dolarów od 2020 roku – w tempie 14 milionów dolarów na godzinę – podczas gdy prawie pięć miliardów ludzi popadło w biedę, wynika z nowego raportu Oxfam na temat nierówności i globalnej siły korporacyjnej. Jeśli obecne tendencje się utrzymają, w ciągu dekady na świecie pojawi się pierwszy bilioner, ale bieda nie zostanie wyeliminowana przez kolejne 229 lat.

Raport, który opiera się na danych opracowanych przez Forbesa, zbiegł się z rozpoczęciem dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii – elitarnego zgromadzenia jednych z najbogatszych ludzi i światowych przywódców.

Choć nierówności rosną, są pewne jasne punkty, powiedział Nabil Ahmed, dyrektor ds. sprawiedliwości gospodarczej i rasowej Oxfam America. Pracownicy napinają mięśnie poprzez strajki i układy, które poprawiają ich wynagrodzenie i warunki pracy. Ponadto niektóre rządy stały po ich stronie, forsując politykę mającą na celu wzmocnienie praw pracowników.

– Znajdujemy się w nowym pozłacanym wieku, ale pracownicy, organy regulacyjne oraz organizatorzy związkowi i społeczności zaczynają w nim robić pęknięcia – powiedział Ahmed.

Oxfam to międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. Została założony w 1942 roku w Wielkiej Brytanii jako Oxford Committee for Famine Relief.

Czytaj więcej

The Guardian: Najbogatsi powiększyli majątki w 2023 r.

Wielkim zwycięzcą w ostatnich latach był Elon Musk, który kieruje kilkoma firmami, w tym Teslą i SpaceX. Na koniec listopada jego majątek wzrósł do 245,5 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 737 proc. w porównaniu z marcem 2020 roku, po uwzględnieniu inflacji.

Bernard Arnault, prezes francuskiego giganta dóbr luksusowych LVMH, wraz z rodziną posiadał majątek netto wynoszący 191,3 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 111 proc..

Założyciel Amazona, Jeff Bezos, miał majątek wart 167,4 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 24 proc.; natomiast majątek założyciela Oracle, Larry’ego Ellisona, wyniósł 145,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 107 proc..

Listę pięciu najbogatszych ludzi uzupełnił Warren Buffett, dyrektor generalny Berkshire Hathaway, którego majątek netto wzrósł o 48 proc. do 119,2 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

Fortuny dynastii urosły o 1,5 bln USD. „Grają w inną grę niż reszta miliarderów”

Ogółem według Oxfam ich majątek miliarderów wzrósł o 3,3 biliona dolarów, czyli o 34 proc. od 2020 r., a ich majątek rósł trzy razy szybciej niż stopa inflacji.

Amerykańscy miliarderzy, z których wielu czerpie swoje bogactwa z udziałów w spółkach, którymi zarządzają, są bogatsi o 1,6 biliona dolarów.

W tegorocznym raporcie Oxfam argumentuje, że firmy osiągają duże zyski, co pomaga napędzać fortuny bogatych. W siedmiu na 10 największych spółek publicznych na świecie miliarder jest głównym akcjonariuszem lub dyrektorem generalnym.

Co więcej, według Oxfam, opierając się na danych z Wealth X, 1 proc. najlepszych posiada 43 proc. światowych aktywów finansowych. W Stanach Zjednoczonych grupa ta posiada 32 proc.; w Azji jest to 50 proc. Na Bliskim Wschodzie 1 proc. najbogatszych posiada 48 proc. majątku finansowego, podczas gdy w Europie jest to 47 proc.

Oxfam twierdzi, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających czerwiec 2023 r. około 148 największych korporacji na świecie osiągnęło prawie 1,8 biliona dolarów zysków w ciągu 12 miesięcy poprzedzających czerwiec 2023 r. To o 52,5 proc. więcej niż średnia w latach 2018–2021. Oxfam wzywa przemysł naftowy i gazowy, firmy farmaceutyczne i branżę finansową do osiągnięcia w ciągu ostatniego roku lub dwóch zysków wyższych niż średnia w poprzednich latach.

– Ignorujemy na własne ryzyko rolę władzy monopolistycznej w redystrybucji bogactwa na górę – powiedział Ahmed.

Oxfam wzywa rządy do działania.

– Władza publiczna może powstrzymać uciekającą władzę korporacji i nierówności, kształtując rynek tak, aby był bardziej sprawiedliwy i wolny od kontroli miliarderów – stwierdził w oświadczeniu Amitabh Behar, tymczasowy dyrektor wykonawczy Oxfam International. – Rządy muszą interweniować, aby rozbić monopole, wzmocnić pozycję pracowników, opodatkować te ogromne zyski przedsiębiorstw i, co najważniejsze, zainwestować w nową erę dóbr i usług publicznych – stwierdził.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Niedźwiedzie w natarciu. Wall Street się broni
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Analizy rynkowe
Ropa największym rozczarowaniem, a złoto główną nadzieją inwestorów
Analizy rynkowe
Walka o przetrwanie trwa. Bogdanka nadal utrzymuje rentowność
Analizy rynkowe
Spółki w głębokiej korekcie. Co im pomoże?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Analizy rynkowe
Projekcje słabe dla drogiego i silnie skoncentrowanego S&P 500, ale nie dla amerykańskich akcji jako takich
Analizy rynkowe
Techniczna spółka dnia. Kurs akcji PKO BP na linii długoterminowego trendu wzrostowego