Barometr zaufania Edelmana z 2023 r. pokazuje, że biznes jest obecnie postrzegany jako jedyna globalna instytucja, która jest zarówno kompetentna, jak i etyczna. Biznes ma obecnie oszałamiającą 53-punktową przewagę nad rządem pod względem kompetencji i 30 punktów przewagi w zakresie etyki. Sposób traktowania pracowników podczas pandemii i powrotu do pracy, a także szybka i zdecydowana akcja ponad 1000 firm, by opuścić Rosję po inwazji na Ukrainę, przyczyniły się do 20-punktowego skoku w zakresie etyki w ciągu ostatnich trzech lat. Biznes (62 proc.) pozostaje najbardziej i jedyną zaufaną instytucją na świecie.
- Wzrastające postrzeganie biznesu jako etycznego wiąże się z wyższymi niż kiedykolwiek oczekiwaniami prezesów, którzy chcą być wiodącym głosem w kwestiach społecznych - powiedział Richard Edelman, dyrektor generalny firmy Edelman. - Przeciętnie respondenci chcą większego zaangażowania społecznego ze strony biznesu w takie kwestie, jak zmiana klimatu, nierówności ekonomiczne i przekwalifikowanie siły roboczej. Ale biznes musi działać ostrożnie, ponad połowa (52 procent) naszych respondentów nie wierzę, że biznes może uniknąć upolitycznienia, gdy zajmuje się kontrowersyjnymi kwestiami społecznymi.
W tegorocznym raporcie stwierdzono, że optymizm gospodarczy na całym świecie załamał się (z 50 do 40 procent), a połowa badanych krajów wykazuje dwucyfrowy spadek rok do roku w przekonaniu, że ich rodzinom będzie się lepiej powodziło za pięć lat . Co więcej, w żadnym rozwiniętym kraju ponad 36 procent jego mieszkańców nie jest przekonanych, że ich rodzina będzie się lepiej rozwijać za pięć lat, a 24 z 28 badanych krajów spadło do rekordowo niskiego poziomu optymizmu, w tym Stany Zjednoczone (36 procent), Wielka Brytania (23 proc.), Niemcy (15 proc.), Francja (12 proc.) i Japonia (9 proc.).
Obecnie w trzech czwartych badanych krajów występuje dwucyfrowa luka w zaufaniu, w której osoby o wysokich dochodach mają średnio większe zaufanie do instytucji społecznych niż respondenci o niskich dochodach. Średnie zaufanie osób o wysokich dochodach do instytucji wzrosło od 2012 r. z 50 do 62, podczas gdy osoby o niskich dochodach borykają się z trudnościami, a wskaźnik zaufania wzrósł tylko nieznacznie z 43 do 48. Najbardziej zauważalne zmiany w nierównościach zaufania opartych na dochodach od 2021 r. były w Chinach (z 4-punktowej różnicy do 19-punktowej) i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (z 10-punktowej do 19-punktowej). Stany Zjednoczone (różnica 23 punktów) i Tajlandia (różnica 37 punktów) wykazują największe różnice w 2023 r.