Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.01.2025 08:56 Publikacja: 10.01.2023 21:00
Po polskich torach jeździ obecnie ponad 86 tys. wagonów towarowych, z których wkrótce duża część będzie wymagała przeglądów, napraw, remontów lub modernizacji.
Foto: Aleksandar Malivuk/shutterstock
Rynek napraw, remontów i modernizacji taboru szynowego, w tym zwłaszcza towarowego, przechodzi istotne zmiany. To m.in. konsekwencja odnotowywanego w ubiegłym roku mocnego wzrostu popytu na przewozy kolejowe, który spowodował, że jeżdżący po torach tabor jest w pełni wykorzystywany. W konsekwencji wymagał częstszych napraw. Co więcej, firmy zaczęły też intensywniej poszukiwać możliwości powiększenia taboru. To można było m.in. osiągnąć poprzez naprawę wcześniej używanych jednostek, które z różnych powodów zostały wycofane z bieżącej eksploatacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Globalna aktywność funduszy private equity w sektorze opieki zdrowotnej rośnie – wynika z danych Bain & Company. Rok 2025 będzie ciekawy, również na naszym rynku. MidEuropa wprowadza na giełdę Diagnostykę, a Penta chce delistingu EMC Instytutu Medycznego.
Rynek badań laboratoryjnych ma rosnąć w tempie 7–9 proc. rocznie, osiągając 2,8 mld euro do 2030 r., a rynek diagnostyki laboratoriów prywatnych jeszcze szybciej, w rocznym tempie 9-11 proc. – prognozuje Bain&Company.
Krajowe indeksy rozczarowują, nie mogąc od kilku miesięcy znaleźć kierunku, ale nie dotyczy to spółek, będących od dłuższego czasu na celowniku kupujących, co wywindowało ich wyceny do rekordowych poziomów. Czy nadal warto na nie stawiać?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Mieszanka dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, optymistycznych informacji dotyczących inflacji i lepszych wyników finansowych banków przyniosła chwilową euforię na Wall Street. Perspektywy nadal niepewne.
Z przeglądu najnowszych rekomendacji biur maklerskich wynika, że na warszawskiej giełdzie nie brakuje atrakcyjnie wycenianych małych spółek z potencjałem do wzrostu notowań. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Netflix zaraportował wyniki za 4Q24, które okazały się wyższe od konsensusu analityków. Spółka pokazała mocną dynamikę zarówno przychodów (najwyższą w 2024 r.), jak i największy od ponad roku kwartalny wzrost nowych subskrybentów.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Narodowy przewoźnik poprzez zależne PKP Cargo International jest coraz aktywniejszy m.in. na rynkach znajdujących się na południe od naszego kraju. Duże nadzieje wiąże z transportem na linii Bałtyk–Adriatyk oraz na Nowym Jedwabnym Szklaku.
Zarząd planuje m.in. dalszy rozwój sztandarowej technologii Mikrostacje.pl, budowę sieci dystrybucji paliwa HVO100, projekty deweloperskie i inwestycje w start-upy. Z drugiej strony musi się liczyć z rosnącymi w grupie kosztami działalności.
Nagrody dla pracowników JSW zostaną wypłacone. Związki i zarząd doszli do porozumienia. Dla spółki nie ma to jednak oznaczać dodatkowych kosztów.
Produkty z sektora nowej ekonomii stanowią coraz ważniejszą część polskiego eksportu.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka do rady nadzorczej największego polskiego ubezpieczyciela. Zajmie tam miejsce odwołanego wcześniej Wojciecha Olejniczaka.
Wyniki Żabki pokazują, że sieć całkiem dobrze sobie radzi w warunkach mocnej konkurencji i wojny cenowej. Zarząd firmy na 2025 r. patrzy z optymizmem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas