#WykresDnia: Bill Ackman stawia na dolara hongkońskiego

Bill Ackman, miliarder, inwestor mówi, że jego fundusz hedgingowy ma dużą hipotetyczną krótką pozycję w stosunku do dolara hongkońskiego. Dodaje, że kurs dolara amerykańskiego nie ma już sensu dla Hongkongu i że „to tylko kwestia czasu, zanim (sztywny kurs) się załamie”.

Publikacja: 25.11.2022 09:35

#WykresDnia: Bill Ackman stawia na dolara hongkońskiego

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Bill Ackman, powiedział, że obstawia, że dolar hongkoński spadnie i że jego powiązanie z dolarem amerykańskim może się załamać To ostatni menedżer, który przyjął krótka pozycję, gdy podwyżki stóp procentowych w USA rzutują na system walutowy Hongkongu.

– Mamy dużą hipotetyczną krótką pozycję w stosunku do dolara hongkońskiego dzięki posiadaniu opcji sprzedaży – napisał na Twitterze. – Powiązanie (z USD) nie ma już sensu dla Hongkongu i to tylko kwestia czasu, zanim się załamie.

Szczegóły stanowiska Ackmana były niejasne. Rzecznik funduszu Ackmana, Pershing Square, odmówił dalszych komentarzy.

Dolar hongkoński utrzymywał się w wąskim przedziale między 7,75 a 7,85 za dolara przez prawie cztery dekady i zwykle napotyka presję – i jak dotąd nieskuteczne wyzwania spekulacyjne – za każdym razem, gdy stopy procentowe w USA idą w górę.

Władze monetarne Hongkongu utrzymują kurs, zmieniając stopy procentowe w porozumieniu z Rezerwą Federalną Stanów Zjednoczonych oraz interwencjami walutowymi, które drenują płynność Hongkongu i mają na celu podniesienie lokalnych stóp procentowych, dopóki napływy nie ustabilizują waluty.

Na początku miesiąca sekretarz finansowy Hongkongu próbował ostrzec spekulantów. – Jeśli postawisz na dolara hongkońskiego, na pewno przegrasz – powiedział Paul Chan na szczycie inwestycyjnym w mieście.

Jednak niektórzy ekonomiści twierdzą, że tempo i skala tego cyklu podwyżek stóp procentowych jest jak dotąd najpoważniejszym testem, zwłaszcza że chiński wzrost słabnie, co sprawia, że nie jest to odpowiedni czas na podnoszenie stóp procentowych.

Kyle Bass, zarządzający funduszem z USA, od dawna stawia przeciwko dolarowi hongkońskiemu i powiedział Reuterowi, że ma fundusz przeznaczony na krótką pozycję dolara hongkońskiego w stosunku do dolara amerykańskiego.

– Miło jest wreszcie mieć innych, którzy zgadzają się z naszą tezą. Sztywne pary walutowe zaprzęgnięte do asynchronicznych gospodarek są skazane na niepowodzenie – powiedział Bass.

– Jeden zły dzień odpływu depozytów/walut prawdopodobnie spowoduje niewyobrażalny stres w sytuacji. Prasa i HKMA (Hong Kong Monetary Authority) lubią reklamować „rezerwy całkowite”, ale wyobraź sobie, że HKMA musiałaby sprzedać akcje HK lub private equity, aby obronić kurs .

Amerykański inwestor George Soros jest jednym z tych, którzy w przeszłości obstawiali przeciwko powiązaniu tych walut, ale jego atak w 1998 roku był daremny.

Płynność wyczerpuje się bardzo szybko, ponieważ HKMA wyssał około 30 miliardów dolarów w około 40 rundach interwencji, odkąd Fed zaczął podnosić stopy procentowe w marcu.

Na początku tego miesiąca zagregowane saldo – kluczowy miernik gotówki w systemie bankowym – po raz pierwszy od 2020 r. spadło poniżej 100 mld HKD (12,8 mld USD). Jednomiesięczna stawka międzybankowa Hong Kong Offer Rate jest obecnie najwyższa od 14 lat.

Od maja dolar hongkoński znajduje się blisko słabszego końca swojego przedziału, chociaż w ostatnich tygodniach nieco wzrósł, gdy rynki zaczynają wyceniać szczytowe stawki w USA. Ostatni raz wynosił 7,8142 za dolara.

Rzeczniczka HKMA powiedziała, że nie będzie komentować komentarzy żadnej osoby na temat sztywnego kursu. Jednak „niektórzy uczestnicy rynku w różnych momentach wyrażali swoje pytania dotyczące połączonego systemu kursów walut (LERS) HK na przestrzeni lat. Komentarze te opierają się głównie na ich własnym nieporozumieniu na temat systemu HK lub pozycji ich własnych ksiąg” – powiedziała.

LERS (Linked Exchange Rate System) przetrwał kilka cykli gospodarczych i okresów znacznych przepływów kapitału w ciągu prawie 40 lat swojej działalności, nadal dobrze sobie radzi i nie musi się zmieniać, komentuje HKMA.

Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?
Analizy rynkowe
Medyczne spółki na celowniku inwestorów. Rekord w Europie