Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.06.2022 12:04 Publikacja: 18.06.2022 12:04
Prezes GPW Marek Dietl
Foto: materiały prasowe
Przyjmując optykę inwestora indywidualnego, wśród największych wyzwań stojących przed zarządem GPW nowej kadencji widzimy konieczność rozszerzenia oferty inwestycyjnej. Inwestorzy już od pewnego czasu śmielej spoglądają i inwestują na globalnych rynkach, chcąc mieć realną dywersyfikację. Co prawda zapowiedzi giełdy idą w tę stronę, ale projekt Global Connect napotkał na problemy. Przy tak dużym wzroście zainteresowania inwestycjami w zagraniczne spółki czy też ETF-y brak tego typu rozwiązań na rodzimej giełdzie na pewno nie będzie sprzyjał utrzymywaniu dużego udziału inwestorów indywidualnych w obrotach giełdowych. Niezależnie od wyzwań, jakie przynoszą bieżące wydarzenia, chyba każdy nowy zarząd GPW powinien poświęcać dużo uwagi i wysiłku, by inicjować i wzmacniać działania zmierzające do zwiększania przejrzystości i jakości komunikacji wśród notowanych firm. Osobiście widziałbym jeszcze większą rolę GPW i spółek zależnych w praktycznej edukacji finansowej polskiego społeczeństwa. Mimo licznych inicjatyw, jakie GPW prowadzi w tym zakresie, potrzebny jest lider, który – oprócz własnych działań – będzie stymulował i konsolidował wysiłki całego rynku. Jako Polacy sami oceniamy swoją wiedzę ekonomiczną jako bardzo niską, a w następstwie przekłada się to na mniejszy potencjał nowych inwestorów czy ich obecność w długim terminie na rynku kapitałowym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Donald Trump rozpoczął urzędowanie z przytupem, realizując część swoich zapowiedzi. Inwestorzy na razie się tym nie przejmują, być może dlatego, że decyzje prezydenta nie dotyczą bezpośrednio gospodarki. Indeksy biją rekordy lub są blisko nich.
Polski rynek akcji wygląda w styczniu zdecydowanie lepiej niż w poprzednich miesiącach, a główne światowe indeksy znów biją rekordy. Jeśli zdołają utrzymać trend, to byłby to dodatkowy mocny bodziec dla krajowych benchmarków.
Ponad 70 proc. spółek jest teraz wycenianych wyżej niż na początku roku, w tym 5 proc. podrożało o minimum jedną trzecią. Są nawet firmy, które zwiększyły swoją wycenę kilkakrotnie. W których przypadkach to czysta spekulacja, a w których uzasadnione zwyżki?
Są na giełdzie spółki, które mocno rozczarowały inwestorów. Sprawdzamy, czy ich fatalna passa ma się już ku końcowi. Czy kursy zaczną rosnąć? Jakie czynniki mogą odwrócić trend?
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Księga popytu na akcje debiutanta została pokryta w niespełna godzinę. Zapisy w transzy detalicznej trwają do 30 stycznia. Cena maksymalna papierów wynosi 105 zł.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Notowania informatycznej spółki mają za sobą świetną passę. Wczoraj kurs przebił opór na poziomie 100 zł. Dziś dalej rośnie.
Już we wtorek 28 stycznia od godz. 12.00, na stronach parkiet.com i rp.pl, specjalny program na żywo: Taki będzie 2025 r. Prognozy „Parkietu”. Z ekspertami poszukamy odpowiedzi na najważniejsze polityczne, gospodarcze, rynkowe i finansowe pytania.
Prezydent USA Donald Trump, stwierdził w przemówieniu transmitowanym na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że Unia Europejska nie powinna "ścigać" amerykańskich firm. Zadeklarował jednak, że gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Europie.
Wskaźnik zyskał w środę 1,3 proc. i dotarł w ciągu dnia do 2373 pkt. Ostatecznie kończył dzień wynikiem 2362 pkt. Jest najwyżej od września. Od początku roku ugrał ponad 7 proc. Niektórzy zastanawiają się, czy nie przyszła pora na korektę.
Ogłoszony przez administrację Trumpa, OpenAI, Oracle i japoński SoftBank projekt Stargate ma pomóc Stanom Zjednoczonym w osiągnięciu przewagi na rynku AI.
Władze amerykańskie rozważają dodatkowe, 10-proc. cło na chińskie produkty.
Zachowanie indeksu WIG20 wpisuje się w jego historyczne zależności. Gdyby udało mu się wyjść na wyraźnie wyższe poziomy, wtedy można byłoby nabrać większej wiary we wzrosty – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Ogłoszony przez administrację Trumpa, OpenAI, Oracle i japoński SoftBank projekt Stargate ma pomóc Stanom Zjednoczonym w osiągnięciu przewagi na rynku sztucznej inteligencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas