#WykresDnia: Bitcoin tanieje

Bitcoin spadł o kolejne 15 proc. w swojej drodze do 20 tysięcy USD.

Publikacja: 14.06.2022 10:44

#WykresDnia: Bitcoin tanieje

Foto: Adobe Stock

Foto: Bloomberg

Bitcoin i inne kryptowaluty spadły w poniedziałek, a dwie największe na świecie platformy kryptowalutowe ograniczyły działalność w miarę postępującego załamania rynku.

Ceny kryptowalut pogrążyły się w bessie po tym, jak bitcoin przebił swój obecny zakres transakcyjny i na krótko osiągnął 22.600 USD, najniższy poziom od grudnia 2020 r.

Według danych historycznych BTC rynek osiągnął teraz wskaźniki wyceny, które pokazują, że cena jest poważnie wyprzedana i być może zbliża się do dna. Bitcoin spadł teraz poniżej swojej zrealizowanej ceny, która reprezentuje średnią cenę każdej monety w dostawie w oparciu o czas, w którym została ostatnio wydana w łańcuchu.

Sieć Celsius, która ma 1,7 miliona klientów poinformowała, że „ekstremalne warunki rynkowe” zmusiły ją do tymczasowego wstrzymania wszystkich wypłat, swapów kryptowalut i przelewów między kontami.

„Podejmujemy to niezbędne działanie z korzyścią dla całej naszej społeczności, aby ustabilizować płynność i operacje, jednocześnie podejmując kroki w celu zachowania i ochrony aktywów” – napisała w poście na blogu. Zarejestrowana w Wielkiej Brytanii firma ma aktywa o wartości około 3,7 miliarda dolarów. Płaci odsetki od depozytów kryptowalut i pożycza je, aby uzyskać zwrot.

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, zawiesiła wypłaty w swojej sieci bitcoin na kilka godzin w poniedziałek. Firma powiedziała, że podjęła decyzję, ponieważ niektóre transakcje „utknęły” i powodują zaległości.

„Nadal pracujemy nad przetworzeniem oczekujących wypłat z sieci Bitcoin (BTC) i szacuje się, że zostanie to zakończone w ciągu najbliższych kilku godzin” – podała firma w oświadczeniu.

Rynek kryptowalut załamał się w ostatnich miesiącach po tym, jak pandemiczny boom przerodził się w krach. Ponieważ główne banki centralne na świecie podniosły stopy procentowe, aby powstrzymać spiralę inflacji, handlowcy pospieszyli z porzuceniem bardziej ryzykownych inwestycji, w tym ich niestabilnych aktywów kryptograficznych.

Bitcoin, najcenniejsza kryptowaluta na świecie, stracił 15 proc. w ciągu ostatnich 24 godzin – co oznacza, że jest o 66 proc. poniżej rekordowego poziomu z listopada zeszłego roku, kiedy to według danych Coinbase handlowano na nim około 69 000 USD. Bitcoin spadł poniżej 24 000 USD w poniedziałek, wysyłając krypto do najniższego poziomu od grudnia 2020 r.

Istnieje kilka powodów, dla których trwa wyprzedaż bitcoina. Po pierwsze, jego ruchy były ogólnie bardziej dostosowane do innych aktywów ryzyka, takich jak akcje technologiczne, ponieważ profesjonalni traderzy dołączyli do rynku kryptowalut w większej liczbie. Aktywa spekulacyjne, takie jak kryptowaluty, spadają, ponieważ utrzymuje się wysoka inflacja, a banki centralne starają się z tym walczyć za pomocą wyższych stóp procentowych. Ta dynamika sprawia, że bardziej ryzykowne inwestycje są mniej atrakcyjne niż bezpieczniejsze aktywa. W piątek indeks inflacji w USA osiągnął 8,6 proc., ciągnąc w dół giełdę.

Ether, druga pod względem wartości moneta cyfrowa, spadła o 17 proc., a od listopada straciła około 75 proc. swojej wartości.

Tak zwane „stablecoins” — kryptowaluty powiązane z wartością bardziej tradycyjnych aktywów — również ucierpiały. Tether, popularny stablecoin, złamał w maju swój powiązanie z dolarem amerykańskim, osłabiając pogląd, że może służyć jako zabezpieczenie przed zmiennością.

TerraUSD, bardziej ryzykowny algorytm stablecoin, który używał złożonego kodu do ustalenia swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, upadł w tym samym miesiącu, wymazując oszczędności tysięcy inwestorów. Moneta została wyceniona na nieco ponad 18 miliardów dolarów na początku maja, zanim uległa awarii, według danych CoinMarketCap.

Celsius Network nie powiedział, kiedy pozwoli klientom ponownie wypłacić swoje depozyty, tylko że „zabierze to trochę czasu”.

Tymczasem rządy uważnie obserwują skutki krachu kryptowalut i mogą działać w celu ochrony inwestorów.

„Z kryptowalutami wiąże się wiele zagrożeń” – powiedziała Senatowi sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen. Stwierdziła że jej departament ma wydać raport w tej sprawie.

Ale chociaż ból, jaki ta ostatnie spadki wyrządziły ekosystemowi, jest nie do przecenienia, iskierką nadziei, jaką daje zmęczonym traderom kryptowaluty jest to, że najgorszy ze spadków mógł mieć miejsce. Nadchodzące dni potwierdzą tę teorię, a dowodem będą instytucje i handlowcy detaliczni, którzy wkroczą, aby kupić dip (buy the dips - nabywanie instrumentów finansowych za każdym razem, gdy ich cena spadnie).

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?