Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.12.2013 16:45 Publikacja: 28.12.2013 16:45
Aivars Lembergs | Łotwa
Foto: Archiwum
„Transformacja ustrojowa i wynikająca z niej prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych w dużym stopniu wzbogaciły małą grupę osób powiązanych z postkomunistycznym reżimem i/lub z dawnym Securitate. Niektóre z tych osób wykorzystywały informacje i znajomości zdobyte podczas pracy w Securitate, by budować fortuny, lub zatrudniały byłych oficerów Securitate, by służyli ich interesom. (...) Żadna z tych figur nie jest powiązana na wyłączność z jedną partią polityczną, choć niektóre z nich są członkami różnych partii. Wielu wciąż utrzymuje niejasne powiązania z dawnymi funkcjonariuszami Securitate lub pracownikami obecnych służb wywiadowczych i promuje osobiste interesy z wykorzystaniem swoich holdingów medialnych" – mówi jeden z amerykańskich dokumentów dyplomatycznych ujawnionych przez portal WikiLeaks, dokładna analiza dotycząca powiązań rumuńskich magnatów biznesowych. Dokument ten świadczy o dużym zainteresowaniu, które władze USA poświęcają oligarchom z Europy Środkowo-Wschodniej oraz ich polityczno-biznesowo-mafijnym koneksjom. (Wspomniana w nim Securitate to okryta złą sławą komunistyczna rumuńska bezpieka). Co prawda owa analiza dotyczy Rumunii, ale naiwnością byłoby sądzić, że podobne mechanizmy nie prowadziły do budowania wielkich fortun równie „dobrze powiązanych" biznesmenów z innych krajów dawnego Bloku Wschodniego. Można się o tym przekonać, przyglądając się karierom poszczególnych biznesowych potentatów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Długie cienie nad dwiema ostatnimi świecami dziennymi głównych krajowych indeksów to pierwsze ważne ostrzeżenie dla inwestorów o możliwym bliskim końcu korekty gwałtownych spadków sprzed dwóch tygodni. Drugie nadchodzi z USA.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Wbrew powszechnym oczekiwaniom działania amerykańskiej administracji w erze Trump 2.0 wyraźnie różnią się od tego, co działo się w czasie pierwszej kadencji Donalda Trumpa.
Firmy notowane na warszawskiej giełdzie chętnie posiłkują się skupem akcji, dostrzegając w nim korzyści zarówno dla siebie, jak i akcjonariuszy.
Teorii mających wyjaśniać wzrost rentowności długu widoczny w ostatnich dniach jest wiele. Część analityków podejrzewa, że za wyprzedażą mogą stać Chiny. Władze Państwa Środka zdecydowały się na handlowy odwet na USA, podnosząc swoje karne cło do 84 proc.
Z jednej strony mamy spowolnienie gospodarcze wywołane szokiem, a z drugiej strony wzrost cen towarów w wyniku ceł. Fed staje tym samym przed trudnym wyzwaniem – przyznaje Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas