Jesień tego roku dla wielu TFI będzie okresem wzmożonych prac dotyczących pracowniczych planów kapitałowych. Do PPK bowiem przystąpią firmy z II i III etapu. Mimo to kilka towarzystw przygotowuje ciekawe zmiany w pozostałej części oferty.
Kolejne obniżki opłat
W ostatnich tygodniach sporo wydarzyło się w NN Investment Partners TFI, zarówno jeśli chodzi o produkty, jak i dystrybucję funduszy. Pod koniec lipca dwa subfundusze parasola NN SFIO zmieniły nazwę i strategię – NN (L) Krótkoterminowych Obligacji Plus przekształcił się w NN (L) Obligacji Plus, NN (L) Dynamiczny Globalnej Alokacji zaś został zastąpiony przez NN (L) Multi Factor. Oba łącznie mają blisko 800 mln zł aktywów. – Szczególnie zmiana strategii NN (L) Obligacji Plus spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów – mówi Radosław Sosna, dyrektor sprzedaży i marketingu NN Investment Partners TFI. Teraz fundusz może zarabiać zarówno na spadkach stóp procentowych, jak i na ich wzroście. – Dzięki wykorzystywaniu instrumentów pochodnych fundusz może syntetycznie osiągnąć ujemne duration (średni ważony czas do wykupu obligacji w portfelu). Co nie znaczy, że jego zarządzający z założenia cały czas obstawiają spadki cen obligacji (wzrost rynkowych stóp procentowych) – podkreśla Sosna.
NN Investment Partners TFI obniżyło opłaty za zarządzanie we wspomnianym NN (L) Multi Factor do 1,5 proc. z wcześniejszych 2,5 proc. Z kolei w najmniej ryzykownych funduszach – NN Konserwatywnym i NN (L) Konserwatywnym Plus stawki dla podstawowej kategorii jednostek uczestnictwa spadły do 0,3 proc. z wcześniejszych 0,75 proc. – Pracujemy nad obniżeniem opłat za zarządzanie również w naszych pozostałych funduszach obligacji. Zakładamy, że zmiany uda się wdrożyć przed końcem tego roku – zapowiada Sosna.
Przypomnijmy, że od połowy sierpnia klienci ING Banku Śląskiego, powiązanego kapitałowo z NN IP TFI, mogą skorzystać z usługi robodoradztwa opartego na czterech funduszach z oferty TFI. – Jeżeli chodzi o kolejne nowe produkty, to planujemy utworzyć otwartą wersję jednego z naszych funduszy zamkniętych realizującego strategię absolutnej stopy zwrotu. Ten fundusz będzie zarządzany przez zespół NN Investment Partners TFI w Warszawie. Ponadto rozważamy m.in. utworzenie funduszu surowców w formule master-feeder – jego funduszem źródłowym byłby produkt zarządzany w Hadze. Byłaby to odpowiedź na potrzebę funduszu stanowiącego antyinflacyjny składnik w portfelu klientów – zauważa Sosna. – W przeciwieństwie do pozostałych TFI postawilibyśmy jednak nie na popularne ostatnio fundusze złota, tylko na rozwiązanie dające ekspozycję na całe spektrum surowców – energetycznych, towarów rolnych, metali przemysłowych i szlachetnych – dodaje. Start tego rozwiązania zapewne nie nastąpi wcześniej niż w przyszłym roku.