Dow Jones Industrials spada dziewiąty dzień, najdłużej od 1978 roku

Najbardziej znany na świecie wskaźnik rynkowy zamknął się we wtorek spadkiem o 267 punktów, czyli 0,6 proc., notując spadek dziewiąty dzień z rzędu, najdłużej od czasu zasiadania Jimmy’ego Cartera w Białym Domu.

Publikacja: 18.12.2024 09:25

Dow Jones Industrials spada dziewiąty dzień, najdłużej od 1978 roku

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Według danych FactSet, od lutego 1978 r. spółki blue chipy nie zamykały się na minusie przez dziewięć kolejnych dni.

Jednak ostatnie załamanie na rynku było łagodne, a Dow stracił zaledwie 3 proc. w ciągu poprzednich ośmiu dni handlowych. To ledwie plama na dużym obrazie. Co więcej, straty zostały w większości ograniczone przez Dow.

Nasdaq, napędzany przez Big Tech i boom na sztuczną inteligencję, wciąż płonie, chociaż indeks oparty na technologii zakończył wtorkową sesję spadkiem o około 0,32 proc. S&P 500 również był we wtorek niżej, zamykając się spadkiem o około 0,39 proc.

– To trochę dziwne – powiedział Keith Lerner, wicedyrektor ds. inwestycji i główny strateg rynkowy w Truist Advisory Services. – Pieniądze w dalszym ciągu zamieniają się w akcje spółek technologicznych. To dominujący temat na tym rynku: sztuczna inteligencja i technologia – zauważył.

To nie zła passa Dow, tylko realizacja zysków?

UnitedHealthcare Group odpowiada za znaczną część ostatnich strat na indeksie Dow. Gigant ubezpieczeniowy stracił w tym miesiącu 18 proc. swojej wartości, a wyprzedaż rozpoczęła się po śmiertelnym postrzeleniu dyrektora generalnego spółki, Briana Thompsona. W poniedziałek ponownie spadła aktywność UnitedHealthcare po tym, jak prezydent-elekt Donald Trump zapowiedział „wyeliminowanie” pośredników z branży farmaceutycznej.

Dobra passa Dow poprzedza środową decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy powszechnie oczekują, że Fed obniży stopy procentowe o ćwierć punktu, choć urzędnicy mogą sygnalizować plany spowolnienia tempa obniżek w 2025 r

Pomimo ostatnich strat, blue chipy wzrosły w tym roku już o 16 proc.. Co więcej, indeks Dow jest nadal o około 1500 punktów (3,5 proc.) wyżej niż w dniu wyborów.

Rynki początkowo odnotowały wzrost po wynikach wyborów, a inwestorzy odetchnęli z ulgą, że udało się uniknąć przeliczania głosów i sporów sądowych. Z dużym entuzjazmem spotkały się także obietnice Trumpa dotyczące ograniczenia biurokracji i podatków.

– Po wyborach inwestorzy skupili się tylko na dobrych elementach polityki Trumpa. W przyszłym roku będą musieli skupić się zarówno na dobre, jak i na złe – powiedział Lerner, odnosząc się do obaw związanych z groźbami Trumpa podwyższeniem stawek celnych i rozpoczęciem masowych deportacji.

Według danych FactSet od 11-dniowego kryzysu w 1974 r. nie było złej passy trwającej co najmniej 10 dni. Rozpoczęła się dzień po tym, jak po raz pierwszy w historii tego miesiąca indeks zamknął się powyżej 45 000 punktów.

– Nie sądzę, że ostatnia zła passa Dow jest koniecznie oznaką nadchodzących kłopotów – powiedział Anthony Saglimbene, główny strateg rynkowy w Ameriprise. Zamiast tego, stwierdził, ostatnie straty oznaczają realizację zysków po gwałtownych wzrostach w ostatnich tygodniach.

Nastąpiło także „niewielkie zresetowanie oczekiwań co do zagrożeń i możliwości związanych z nadchodzącą administracją Trumpa w przyszłym roku” – powiedział – „oraz tego, czy program polityczny Trumpa 2.0 może pobudzić wzrost wyceniany w akcjach”.

Inwestorzy obawiają się błędu Fed

Do strat Dow przyczyniła się rotacja w kierunku akcji spółek technologicznych i wycofywania się z akcji niektórych spółek ze starszej gospodarki, które zyskały w listopadzie po reelekcji Donalda Trumpa. Akcje te dominują na Dow, a nie na rynku technologii.

Dziwne jest jednak to, że to Nvidia, nowy technologiczny członek indeksu Dow, który dołączył w listopadzie, również boryka się z problemami pomimo ostatnich wzrostów w sektorze technologicznym, w poniedziałek wkraczając na obszar korekty. Notowania Tesli we wtorek znów rosły, choć Broadcom stracił 3,9 proc.

– Wall Street dojrzewa do twierdzenia, że prezydentura Trumpa może nie być tak dobra dla akcji, jak niektórzy oczekiwali – powiedział David Russell, globalny szef strategii rynkowej w TradeStation. – Sektor finansowy i przemysłowy z radością skorzystały z jego zwycięstwa, ale teraz być może trzeba będzie stawić czoła wyższym stopom procentowym i niepewności handlowej, a opieka zdrowotna stoi przed największymi zagrożeniami politycznymi, jakie ostatnio pamiętam – podkreślił.

Niektóre obawy związane z realizacją zysków na akcjach spółek nietechnologicznych skupiają się wokół zbliżającej się środowej decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Według narzędzia Fed Watch CME Group inwestorzy wyceniają 95 proc. szans na obniżkę o ćwierć punktu. Inwestorzy i ekonomiści obawiają się jednak, że bank centralny może popełnić błąd i narazić się na bańkę na giełdzie lub wywołać większą inflację.

– Pogoń za wynikami Mag 7 po raz ostatni pędzą ku końcowi roku 2024 w grudniu, pozostawiając resztę akcji S&P 500 na uboczu i wyrzucając Dow na pobocze – powiedział Jeff Kilburg, dyrektor generalny KKM Financial.

Listopadowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej okazały się lepsze od oczekiwanych przez ekonomistów we wtorek, co wzbudziło obawy, że Fed może podjąć niepotrzebne działania.

Wykres Dnia
Złoto i bitcoin dają większą równowagę portfela inwestycyjnego
Wykres Dnia
Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji
Wykres Dnia
Mocne spadki cen nieruchomości w dużych miastach USA
Wykres Dnia
Wskaźnik produkcji dla stanu Filadelfia najwyższy od kwietnia 2021 r.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wykres Dnia
Chiny grożą Stanom Zjednoczonym dewaluacją juana
Wykres Dnia
W Niemczech spada sprzedaż samochodów elektrycznych