Mniejsza konsumpcja, mniejsze nakłady
Ogólnie wydatki na spożycie pozostały stabilne w porównaniu z poprzednim kwartałem, odnotowując niewielki wzrost o 0,1 proc. w stosunku do I kwartału 2024 roku po korekcie cenowej, sezonowej i kalendarzowej. Wydatki na spożycie gospodarstw domowych spadły o 0,2 proc. po wzroście na początku roku (o skorygowane +0,3 proc. w I kwartale 2024 r. w porównaniu do IV kwartału 2023 r.). Jednakże rządowe wydatki na spożycie ostateczne wzrosły wyraźnie o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Po lekko pozytywnej sytuacji w poprzednim kwartale, w II kwartale 2024 roku nakłady brutto na środki trwałe spadły znacząco. W porównaniu do poprzedniego kwartału nakłady brutto na środki trwałe w maszyny i urządzenia spadły o 4,1 proc. po korekcie cenowej, sezonowej i kalendarzowej, i spadek ten był jeszcze bardziej wyraźny niż nakładów brutto na środki trwałe w budownictwie (-2,0 proc.).
Pozytywnego wkładu nie wniósł także handel zagraniczny. W II kwartale 2024 r. łączny eksport towarów i usług spadł o 0,2 proc. w stosunku do I kwartału 2024 r., po uwzględnieniu korekt cenowych, sezonowych i kalendarzowych. Import towarów i usług uległ stagnacji w porównaniu z poprzednim kwartałem (0,0 proc.).
Najbardziej dołuje budownictwo
W II kwartale 2024 r. skorygowana sezonowo i kalendarzowo wartość dodana brutto spadła łącznie o 0,1 proc. w stosunku do I kwartału 2024 r. Odmienne tendencje odnotowano dla poszczególnych sektorów gospodarki. Najbardziej wyraźny spadek zaobserwowano w budownictwie (-3,2 proc.), po pozytywnym wpływie warunków pogodowych na początku roku. Wyniki gospodarcze w przemyśle przetwórczym spadły nieznacznie o 0,2 proc. W przetwórstwie przemysłowym wzrosła produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz wyrobów chemicznych. Natomiast pozostałe gałęzie, takie jak produkcja maszyn i urządzeń oraz sprzętu elektrycznego, odnotowały spadki produkcji. Zagregowany sektor gospodarczy handlu, transportu, zakwaterowania i usług gastronomicznych (-0,6 proc.) oraz sektor pozostałych usług (-0,2 proc.) również nie zdołał w II kwartale 2024 r. poprawić swojej koniunktury. Pojawiły się jednak pozytywne sygnały z pozostałych gałęzi usług: po korekcie cenowej, sezonowej i kalendarzowej, wartość dodana brutto usług biznesowych wykazała największy wzrost (+0,9 proc.) w porównaniu do poprzedniego kwartału.
Niemiecka gospodarka utknęła w stagnacji
Chociaż największa gospodarka Europy rozpoczęła rok na solidnych podstawach, miała trudności z utrzymaniem tej dynamiki. Ostatnie wskaźniki sygnalizują zły nastrój wśród firm, szczególnie w kluczowym sektorze produkcyjnym.