Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 10:31 Publikacja: 15.01.2025 06:00
Foto: Bloomberg
Nowe technologie półprzewodnikowe, tworzone m.in. przez znany koncern Nvidia, to dziś klucz do budowy przełomowych rozwiązań, opartych na sztucznej inteligencji. Jak się okazuje, Polska będzie miała problem, by wziąć udział w tym wyścigu. Powód? Waszyngton wpisał nasz kraj na listę państw objętych restrykcjami w zakresie importu najnowocześniejszych chipów.
W gronie rynków, które bez problemu mogą sprowadzać najnowsze produkty choćby wspomnianej Nvidii, są obok USA kraje Europy Zachodniej (w tym Francja, Niemcy, Wielka Brytania, czy Włochy) oraz Kanada i Australia. Polska znalazła się w drugiej grupie, do której zaliczono również Portugalię, Szwajcarię, Ukrainę, ale i wiele państw afrykańskich (np. Etiopię, Maroko czy RPA), południowoamerykańskich (jak Brazylia czy Argentyna), arabskich (m.in. Arabia Saudyjska) oraz azjatyckich (Mongolia czy Indie). Całkowity zakaz administracja Joe Bidena wprowadziła wobec Chin, Rosji czy Korei Północnej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomysł na stworzenie nowego funduszu powstał po opracowaniu modelu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy dużych pakietów informacji publicznych.
Nastroje inwestorów poprawił przeciek mówiący o planie doradców amerykańskiego prezydenta elekta dotyczącym wojen handlowych. Wynika z niego, że podwyżki ceł mogą być mocno rozłożone w czasie. Pozytywnie też zaskoczyły dane o inflacji producenckiej w USA.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
Wzrost zysków na akcję prawdopodobnie był w czwartym kwartale najwyższy od trzech lat. Przy spodziewanej dwucyfrowej poprawie tego wskaźnika łatwo jest jednak o rozczarowania wśród inwestorów. Szczególnie że sytuacja na rynkach jest ostatnio dosyć nerwowa.
Gospodarka Argentyny jest mocno zależna od koniunktury na rynkach surowców. Kraj ten wszak słynie z eksportu wielu surowców rolnych. W ostatnich latach wielką nadzieją dla niego stało się jednak wydobycie gazu ziemnego oraz litu.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
Negatywny sentyment w branży jest sygnałem, że zbliżamy się do dołka w notowaniach polskich biotechów, jeżeli już go nie zaliczyliśmy.
Znaczenie nowych technologii rośnie. Widać to również na rynkach kapitałowych. Zdecydowana większość inwestorów private equity uważa, że generatywna AI oferuje więcej szans niż ryzyka dla ich portfeli. Ale wyzwań też jest sporo.
Branża e-commerce rośnie dynamicznie od wielu lat, będąc dziś jednym z najważniejszych segmentów rynku detalicznego. Przyczyny tego zjawiska są oczywiste – to postępująca cyfryzacja i zmieniające się zachowania zakupowe konsumentów, którzy wymagają od firm coraz więcej.
WIG20 w piątek przekroczył na chwilę 2250 pkt. Ale im bliżej było końca sesji, tym bardziej tracił siły. Ostatecznie zyskał 0,5 proc. Tym razem najlepiej zachowywały się banki. Czy dziś Warszawa odrobi "starty" z poniedziałku?
Coraz głośniej mówi się o bezpieczeństwie lekowym oraz próbie odbudowania zdolności produkcyjnych przez firmy z Unii Europejskiej. Nic dziwnego: niepokojąco wysoki odsetek substancji czynnych wykorzystywanych w Europie oraz leków gotowych pochodzi z Azji.
Rok 2025 zapowiada się jako przełomowy dla rozwoju AI, z niespodziewanymi zwrotami akcji w wyścigu technologicznych gigantów.
Giganci z Wall Street masowo implementują sztuczną inteligencję w swoich biznesach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas