Cła Trumpa zabiły hossę na Wall Street. Panika i spadki na giełdach

Nowojorski indeks giełdowy S&P 500 stracił już ponad 20 proc. od szczytu z lutego. Kapitalizacja globalnych giełd zmniejszyła się w tym czasie o łącznie 9,5 bln USD. Nastroje inwestorów stały się fatalne i trudno się temu dziwić. Nikt nie wie, kiedy skończy się przecena.

Publikacja: 08.04.2025 06:00

Prezydent Donald Trump ogłosił w Ogrodzie Różanym Białego Domu pakiet ceł

Prezydent Donald Trump ogłosił w Ogrodzie Różanym Białego Domu pakiet ceł

Foto: REUTERS/Leah Millis

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zaczęła się podobnie burzliwie jak dwie poprzednie po ogłoszeniu ceł przez Donalda Trumpa 2 kwietnia. Indeks S&P 500 zniżkował na jej początku o 3,5 proc. i oficjalnie wszedł w bessę. Zmienność była bardzo duża. Po godzinie handlu S&P 500 był już na plusie, a przed 18.00 naszego czasu tracił o około 1 proc. Gdy zaczynała się sesja na Wall Street, niemiecki DAX spadał o około 5 proc. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych ze względu na „bezpieczeństwo obrotu” zawiesiła notowania na godzinę – między 15.15 a 16.15. Tuż przed tym WIG20 tracił 2 proc., a po otwarciu poniedziałkowej sesji spadał o ponad 6 proc. Na zamknięciu notowań obniżył się o 1,5 proc.

Silna przecena przetoczyła się przez giełdy azjatyckie. Hang Seng, indeks giełdy w Hongkongu, spadł o 13,2 proc., a tajwański Taiex stracił 9,7 proc. Fundusze hedgingowe, mierzące się z tzw. margin calls (wezwaniami do uzupełnienia depozytów), pozbywały się ryzykownych aktywów, by zdobyć gotówkę. Liczony przez CNN indeks chciwości i strachu był na poziomie zaledwie 3 pkt, co wskazywało, że na amerykańskim rynku akcji panuje ekstremalny strach. Obawy przed globalną recesją zepchnęły cenę ropy naftowej gatunku WTI poniżej poziomu 60 USD za baryłkę. Stała się ona więc najtańsza od wiosny 2021 r. Analitycy Goldman Sachs podnieśli 12-miesięczną prognozę recesji w USA z 35 proc. do 45 proc.

Czytaj więcej

Bliżej końca paniki? Sesja w USA z mniejszymi spadkami

Nie widać końca przeceny

Choć o podwyżkach ceł krytycznie wypowiadał się w ostatnich dniach Elon Musk (wzywając do budowy strefy wolnego handlu między USA a Europą), a Bill Ackman, wspierający Trumpa miliarder z branży funduszów hedgingowych, wzywał prezydenta USA do zawieszenia podwyżek ceł na 90 dni, to Trump deklarował, że nie wycofa się z tej polityki. „USA mają szansę zrobić coś, co powinny zrobić już dekadę temu. Nie bądźcie słabi! Nie bądźcie głupi! Nie bądźcie panikarzami (to nowa partia oparta na słabych i głupich ludziach!). Bądźcie silni, odważni i cierpliwi, a wielkość będzie rezultatem!” – napisał prezydent USA w Truth Social.

Czytaj więcej

GPW tłumaczy zawieszenie handlu: "Stabilność handlu mogła zostać zachwiana"

– Twierdzenie, że będziemy mieć gospodarczą nuklearną zimę lub coś podobnego, jest kompletnie nieodpowiedzialną retoryką. 10-procentowe cła bazowe dotykają 14 proc. PKB USA, podczas gdy wpływ na pozostałe 86 proc. PKB będą miały obniżki podatków i deregulacja – zapewniał w rozmowie z Fox News Kevin Hassett, doradca ekonomiczny Trumpa. Stwierdził również, że ponad 50 krajów chce negocjować z USA wysokość ceł.

– Strach nadal napędza działania rynkowe od czasu ogłoszenia ceł 2 kwietnia. Myślę, że wielu inwestorów obawia się najgorszego scenariusza, czyli przedłużonej wojny handlowej. Dopóki nie znajdziemy drogi wyjścia i jakichś wskazówek, że potencjalnie zmierzamy do zawierania umów w celu obniżenia taryf, nastroje pozostaną kruche – wskazuje Angelo Kourkafas, strateg w firmie Edward Jones. – Panika i wymuszone sprzedaże spowodowane wezwaniami do uzupełnienia depozytu mogą przez chwilę dominować na rynku. Jest to oparte na bardzo realnym negatywnym wydarzeniu, którym są te cła. Następująca po tym wyprzedaż może zacząć żyć własnym życiem. Podsumowując, nie jestem pewien, kiedy akcje osiągną dno, ale nie sądzę, by w najbliższym czasie wróciły do poziomów sprzed 2 kwietnia – uważa David Seif, główny ekonomista ds. gospodarek rozwiniętych w banku Nomura. .

Wojna celna Trumpa
Donald Trump szykuje nowy sposób na uderzenie w Chiny?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wojna celna Trumpa
Główna ekonomistka Alior Banku: Gra Trumpa jest bardzo ryzykowna
Wojna celna Trumpa
Ropa największą ofiarą wojny handlowej Trumpa
Wojna celna Trumpa
Marcin Majewski, PwC: Chaos bardziej szkodliwy niż stawki ceł
Wojna celna Trumpa
Chiny odpowiadają Trumpowi. Pekin podnosi cła na towary z USA do 125 procent
Wojna celna Trumpa
Von der Leyen: UE może nałożyć cła na big techy, jesli nie porozumie się z Trumpem