Lekka presja podażowa wokół PLN przed RPP

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi spadek eurodolara do okolic 1,09 USD oraz podtrzymanie lekkiej presji podażowej wokół PLN przed RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6468 PLN za euro, 4,2661 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5796 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5747 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,417% w przypadku obligacji 10-letnich.

Publikacja: 06.04.2022 08:17

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Ostatnie godziny przynosi ponowne podbicie awersji do ryzyka na rynkach. Z jednej strony jastrzębie wypowiedzi z Fed (Brainard) umacniają dolara, co zwyczajowo rzutuje podbiciem podaży wokół walut EM. Z drugiej zapowiedzi kolejnych, niemniej słusznych, sankcji wobec Rosji generują ryzyka dla wzrostu m.in. w EU, stąd lekki odwrót od euro. Lokalnie rynek czeka na dzisiejsze posiedzenie RPP, gdzie konsensus podwyżki o 50pb, po danych dot. inflacji wstępnej (10,9%) przesunął się w zakres 50-75pb. Pozostajemy w mocnym trendzie zacieśniania polityki monetarnej, gdzie dynamika ruchów najpewniej zacznie hamować w zakresie 4,5-5%. Czynnikiem podażowym dla PLN były również nastroje na regionie CEE, gdzie wyraźnie traciły węgierskie obligacje, BUX czy HUF. Powodem było ugruntowanie władzy V. Orbana na Węgrzech i najpewniej zaostrzenie kursu kolizyjnego ze strukturami UE.

Wydarzeniem dnia jest ww. posiedzenie RPP. Konferencja prezesa NBP odbędzie się w czwartek. Szeroki kalendarz makro zawiera PPI dla Strefy Euro i zamówienia w przemyśle niemieckim za luty.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy lekkie podbicie presji wokół PLN wraz ze spadkiem eurodolara. Ruch, w górę, na krajowych stopach rzędu 50pb wydaje się już przez rynek w pełni zdyskontowany.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rubel zyskiwał na wartości nawet szybciej niż złoto i srebro
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Rubel zyskuje mocniej niż złoto
Waluty
Dolar znokautowany. Kolejne ciosy wciąż możliwe
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro