Dolar amerykański:
Jeszcze trzy podwyżki stóp procentowych w tym roku to możliwy do realizacji scenariusz, a gospodarka w najbliższych kwartałach powinna wrócić na ścieżkę wzrostu – przyznał wczoraj wieczorem Eric Rosengren z oddziału FED w Bostonie. Jego zdaniem Rezerwa Federalna powinna w najbliższych miesiącach rozważyć decyzję o redukcji bilansu, choć proces ten powinien przebiegać stopniowo. Rosengren uważa, że FED powinien w swoich działaniach uwzględnić ryzyko przegrzania się gospodarki, a ta nie potrzebuje dodatkowych działań stymulacyjnych.
Opinia: Rosengren zdaje się, że mocno wybiega w przyszłość mówiąc o ryzykach ewentualnego przegrzania gospodarki – ma to jednak chyba być bardziej uwaga w stronę administracji Trumpa, że nadmierne programy stymulacyjne nie są potrzebne, gdyż przysporzą tylko więcej pracy FED. Na razie jednak rynki finansowe od dobrych kilku tygodni zastanawiają się na ile Trump rzeczywiście wywiąże się ze swoich obietnic dotyczących podatków i deregulacji gospodarki. Wprawdzie jakiś czas temu przedstawione zostały założenia dotyczące kształtu zmian, ale proces ich legislacji w Kongresie może nie być łatwy. Przed Republikanami nadal trudny proces legislacyjny ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych AHCA (jej akceptacja w Izbie Reprezentantów otworzyła tylko drogę do dalszych prac), a ostatnia decyzja Białego Domu o dymisji szefa FBI, tylko podniosła temperaturę politycznych sporów.
Rosengren nie ma prawa głosu w FOMC w tym roku, stąd też jego słowa nie zostały szeroko odnotowane. Dzisiaj o godz. 12:25 zaplanowane jest wystąpienie Dudley'a, który szefuje FED w Nowym Jorku, ale będzie ono dotyczyło wyzwań związanych z globalizacją i zostanie wygłoszone w Indiach (tym samym odniesień do polityki FED najpewniej nie będzie). W kalendarzu mamy inflację PPI o godz. 14:30, ale kluczowe dane dopiero jutro (inflacja CPI i sprzedaż detaliczna w kwietniu). Wcześniej zwracałem uwagę, że w marcu było rozczarowanie, więc teraz te odczyty będą uważnie śledzone. Model CME FEDWatch ponownie wskazuje na blisko 88 proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez FED w połowie czerwca. Słabsze dane to nieznaczne rozczarowanie i pole do korekty dolara, zgodne z szacunkami, lub lepsze, mogą dać pole do dalszej aprecjacji USD.
Na koszyku FUSD (US Dollar Index) widać, że cały czas realizujemy scenariusz ruchu korekcyjnego do złamanej blisko 3 tygodnie temu półrocznej linii trendu wzrostowego. Obecnie opór można zlokalizować w rejonie 99,80 pkt.