Zadyszka na USDJPY

W trakcie czwartkowej sesji obserwujemy umocnienie się jena do zdecydowanej większości walut, co dobrze obrazuje poniższy diagram.

Publikacja: 11.05.2017 17:20

Źródło: Analizator stóp zwrotu BOSSA FX

Źródło: Analizator stóp zwrotu BOSSA FX

Foto: DM BOŚ

Trudno jednoznacznie wskazać przesłanki do takiego ruchu poza zwyczajnym, technicznym odreagowaniem przeceny z ostatnich dni. Uwagę zwraca jednak słabość amerykańskiego rynku akcji, co może nieco podnosić poziom globalnego ryzyka.

W efekcie mamy ciekawy układ na wykresie USDJPY – do roli mocnego oporu pretenduje poziom 114,35 – chociaż na razie brakuje negatywnych dywergencji z kursem, a notowania od ponad 3 tygodni poruszają się w obrębie kanału wzrostowego.

Niemniej zmiany na USDJPY będą mieć przełożenie na zachowanie się koszyka BOSSA USD, chociaż dzisiaj dolar pozostał mocny w relacji do walut europejskich (zwłaszcza funta po rozczarowaniu informacjami z Banku Anglii, oraz słabszymi danymi nt. dynamiki produkcji przemysłowej). Spójrzmy na dzienny wykres FUSD (US Dollar Index), gdzie dzisiaj rysuje się czarna świeca doji. To automatycznie zwiększa znaczenie oporu przy 114,85 (złamana przed tygodniami kluczowa, półroczna linia trendu wzrostowego). Tymczasem jutro z USA mamy ważne dane nt. inflacji CPI i sprzedaży detalicznej za kwiecień. Dzisiejsze odczyty (inflacja PPI i cotygodniowe bezrobocie) mimo, że lepsze od oczekiwań, to jednak nie miały większego wpływu na notowania USD.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?