Plotki podbijają EUR/USD

Publikacja: 30.05.2017 17:01

Plotki podbijają EUR/USD

Foto: Bloomberg

Chociaż dane nt. wstępnej inflacji w Niemczech za maj nieco rozczarowały – wzrost HICP o 1,4 proc. r/r wobec szacowanych 1,6 proc. r/r i 2,0 proc. r/r osiągniętych w kwietniu – a jutro może być podobnie w przypadku odczytu dla całej strefy euro o godz. 11:00 – kluczowe będą tu dane nt. bazowej HICP, która mogła powrócić w rejon 1,0 proc. r/r lub niżej, po skoku do 1,2 proc. r/r w ubiegłym miesiącu – to notowania EUR/USD trzymały się dzisiaj wysoko. Nie przeszkodziły w tym względnie przyzwoite dane z USA – dane o wydatkach i dochodach Amerykanów w kwietniu były zgodne z szacunkami na poziomie 0,4 proc. m/m, a indeks PCE Core rósł o 0,2 proc. m/m i 1,5 proc. r/r. Powód? Kolejne, niepotwierdzone spekulacje ze źródeł zbliżonych do Europejskiego Banku Centralnego. Tym razem agencja Reuters podała, że prognozy gospodarcze mogą zostać zrewidowane w przyszłym tygodniu wyraźnie w górę, opisy ryzyka zmienione, a niektórzy członkowie widzą nawet możliwość dyskusji nt. rezygnacji z zapisu o łagodnym nastawieniu ECB. Niemniej zwraca się wciąż uwagę na duże różnice zdań nt. programu stymulacyjnego.

Wniosek? EUR/USD musi dojrzeć do korekty. Jutro kluczowa będzie reakcja na wspomniane dane nt. inflacji w strefie euro. W USA warto będzie śledzić odczyt Chicago PMI, oraz Beżową Księgę (w ostatniej pisano o narastającej presji płacowej), ale kluczowy będzie czwartkowy odczyt ISM i piątkowe dane Departamentu Pracy.

Technicznie wybicie ponad 1,1160 to powrót ponad kluczowy opór i sygnał, że rynek nie dojrzał jeszcze do większej korekty. W okolicach 1,1215 można wyznaczyć linię trendu spadkowego rysowaną od 23 maja, która jednocześnie jest górnym ograniczeniem hipotetycznego kanału spadkowego. Negatywny test tych okolic (jeżeli do tego dojdzie) może skłaniać do ponownej próby zejścia poniżej 1,1160, a tym samym kontynuacji zapoczątkowanej w zeszłym tygodniu korekty.

Wykres dzienny EUR/USD

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?