Chiny: Bilans handlu zagranicznego w Chinach wyniósł w lipcu 28,05 mld USD wobec oczekiwań zakładających 39,3 mld USD. Eksport wzrósł o 12,2% rdr przy oczekiwaniach wzrostu o 10% rdr, natomiast import zwyżkował o 27,3% rdr wobec oczekiwań wzrostu o 16,2% rdr.
Hiszpania: Dynamika produkcji przemysłowej w Hiszpanii w czerwcu wyniosła 0,5% rdr wobec oczekiwań 1,9% rdr.
Węgry: Inflacja CPI na Węgrzech w lipcu wyniosła 0,3% mdm oraz 3,4% rdr.
Czechy: Stopa bezrobocia w Czechach w lipcu znalazła się na poziomie 3,1%, wyższym od oczekiwań zakładających 3%.
Naszym zdaniem: Mimo że zwyżka wartości amerykańskiego dolara wyhamowała w ostatnich tygodniach, to notowania amerykańskiej waluty nie pozwalają sobie na głębszą korektę. Wczoraj, mimo słabej sesji, indeks BOSSAUSD nie zszedł poniżej 80,50 pkt., a dzisiaj rano pilnuje tej technicznej bariery. Odkąd w połowie czerwca notowania BOSSAUSD wzbiły się dynamicznie ponad poziom 80 pkt., bariera ta została naruszona tylko kilka razy – i to na krótko.
Sentyment wokół amerykańskiego dolara wciąż jest raczej pozytywny, aczkolwiek regularnie pojawiają się pytania o to, w jaki sposób wojna handlowa z Chinami może zaszkodzić amerykańskiej gospodarce, a tym samym, również samemu dolarowi. Retoryka przywódców USA i Chin wciąż jest stanowcza i wskazuje na możliwość zaostrzenia relacji handlowych bardziej niż ich złagodzenia – przynajmniej na razie.