BoJ kontynuuje stymulację japońskiej gospodarki

Publikacja: 31.10.2018 12:21

BoJ kontynuuje stymulację japońskiej gospodarki

Foto: Bloomberg

Kluczowe informacje z rynków:

Japonia: Dynamika produkcji przemysłowej w Japonii we wrześniu wyniosła -1,1% w ujęciu mdm oraz -2,9% w ujęciu rdr, jak pokazały wstępne dane.

Australia: Inflacja CPI w III kwartale w Australii znalazła się na poziomie 0,4% mdm i 1,9% rdr. Obie wartości były zgodne z oczekiwaniami.

Chiny: Indeks PMI dla przemysłu wg CFLP w październiku wyniósł 50,2 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 50,6 pkt.

Japonia: BoJ zadecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa to -0,1%.

Niemcy: Dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech we wrześniu wyniosła 0,1% mdm i -2,6% rdr według wstępnych danych, poniżej rynkowych oczekiwań.

Francja: Inflacja CPI we Francji w październiku wyniosła 0,1% mdm oraz 2,2% rdr, niżej od oczekiwań rynkowych.

Hiszpania: Dynamika PKB Hiszpanii w III kw. wyniosą 0,6% mdm i 2,5% rdr, zgodnie z oczekiwaniami.

Strefa Euro: Stopa bezrobocia w eurolandzie we wrześniu wyniosła 8,1%, zgodnie z oczekiwaniami.

Strefa Euro: Inflacja HICP w październiku w eurolandzie znalazła się na poziomie 2,2%, zgodnie z oczekiwaniami, wg wstępnych danych.

Naszym zdaniem: Pierwsza połowa bieżącego tygodnia jest czasem siły amerykańskiego dolara. Indeks BOSSAUSD kontynuuje wzrosty z poprzednich tygodni, obecnie przekraczając już poziom 82 pkt. To najwyższa wartość tego wskaźnika w bieżącym roku – ostatni raz tak wysoko indeks dolara był w czerwcu 2017 roku.

Dzisiaj rano wśród kluczowych informacji pojawiła się decyzja Banku Japonii (BoJ) o pozostawieniu stóp procentowych w tym kraju na niezmienionym poziomie. Obecna główna stopa jest ujemna i wynosi -0,1%. Co więcej, Bank Japonii zasygnalizował, że nie ma zamiaru zbyt prędko rezygnować ze swojej ultraluźnej polityki monetarnej. Te plany mają związek z utrzymującą się przytłumioną inflacją w Japonii, która prawdopodobnie zmusi BoJ to kontynuowania polityki stymulowania gospodarki.

Naturalnie, dla japońskiego jena oznacza to presję na niższą wartość tej waluty. Dzisiaj kurs USD/JPY kontynuuje zwyżkę po wczorajszym przebiciu w górę poziomu 113,00. Pod spadkową presją znajdują się także notowania eurodolara, które zbliżyły się do tegorocznego minimum w okolicach 1,13. W przypadku wspólnej waluty, problemem pozostaje zwiększona awersja do ryzyka po ogłoszeniu przez Angelę Merkel planów rezygnacji z szefowania CDU, a także dysputa między Rzymem a Brukselą w kwestii włoskiego budżetu.

Dzisiaj w kalendarzu makro kluczowym punktem będzie raport ADP, który traktowany jest jako prognostyk piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Rozczarowujący odczyt mógłby stać się pretekstem do odreagowania spadkowego na USD.

Wykres dzienny BOSSAUSD

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny USD/JPY

Waluty
Rubel zyskiwał na wartości nawet szybciej niż złoto i srebro
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Rubel zyskuje mocniej niż złoto
Waluty
Dolar znokautowany. Kolejne ciosy wciąż możliwe
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro