Wygaszenie euforii na rynkach, złoty słabszy w ramach konsolidacji

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów oraz odbicie wyceny dolara amerykańskiego.

Publikacja: 05.12.2018 07:50

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2824 PLN za euro, 3,7823 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7812 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7975 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,066% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły spodziewane schłodzenie nastrojów – już w europejskiej części sesji zwyżki EUR/USD zaczęły słabnąć, co wraz ze spadkami kontraktów na amerykańskie indeksy sugerowało ruch korekcyjny. Inwestorzy pozostają sceptyczni wobec „rozejmu" na linii USA-Chiny, zakładając, iż jest to jedynie próba ograniczenia strat po obydwu stronach, a nie całkowite zażegnanie globalnego ryzyka związanego z wojnami handlowymi. Sam Trump dopuszcza nawet możliwość przedłużenia okresu rozmów ze stroną chińską. Ponadto inwestorzy negatywnie odnoszą się do amerykańskiego rynku długu, gdzie rentowności krótszych papierów dłużnych (2/3 YT) przekroczyły te oferowane przez 5YT. Ponadto same oprocentowanie 2YT również przekroczyło to dostępne na 3YT Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w styczniu 2008r. co powoduje podbicie obaw o perspektywy wzrostu w USA. Lokalnie nie dzieje się zbyt dużo – wycena PLN pozostaje pod wpływem wydarzeń globalnych.

W kalendarzu na dziś mamy m.in. zakończenie posiedzenia RPP i decyzję w zakresie stóp procentowych. Rynek oczywiście nie zakłada zmian, a sama uwaga skoncentruje się najpewniej na konferencji i reakcji RPP na ostatnie dane.

Z rynkowego punktu widzenia PLN nieznacznie traci, co nie może zaskakiwać w świetle wydarzeń globalnych. W dalszym ciągu jednak wszystkie pary związane z PLN pozostają w ramach szerokiej, 6-miesięcznej konsolidacji.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rubel zyskiwał na wartości nawet szybciej niż złoto i srebro
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Rubel zyskuje mocniej niż złoto
Waluty
Dolar znokautowany. Kolejne ciosy wciąż możliwe
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro